کدخبر: 33380

طرز تهیه چای مراکشی در خانه

مراکشی‌ها عاشق چای مخصوص خودشان هستند. حق هم دارند؛ چای مراکشی هم خوش‌طعم است، هم خستگی را از تن خارج می‌کند و هم خواص زیادی دارد.

آنچه دیگران می خوانند:

درمورد آماده‌سازی چای و نوشیدن آن، مراکشی‌ها با ایرانی‌ها هم‌سلیقه هستند؛ یعنی ابزارهای لازم برای نوشیدن این چای، یک دست استکان ظریف و کمرباریک همراه با قوری سنتی زیبایی است که معمولا هم مستقیم روی آتش گذاشته می‌شود. برای تهیه چای مراکشی، بهتر است به‌سراغ چای سبز باروتی چینی بروید.

ترکیبات اصلی چای مراکشی

هرقدر برگ‌های چای سبز خشک کوچک‌تر و فشرده‌تر باشند، کیفیت چای هم بهتر می‌شود. این برگ‌ها همراه با مقدار زیادی نعنا، ترکیب لازم برای چای مراکشی را می‌سازند. در مراکش، انواع مختلف و محدودی از نعنا وجود دارد. همچنین بنا به زمان و مکان، امکان دسترسی به انواع مختلف نعنا وجود دارد. گفته می‌شود که نعنای تازه عطری دل‌انگیز به چای می‌دهد اما نعنای خشک هم می‌تواند رایحه‌ای خوش برای چای مراکشی فراهم کند، حتی بیشتر از نعنای تازه.

برای عطرآگین‌کردن چای مراکشی، به نعنا متکی نباشید. گیاهان خوش‌بوی دیگری مانند خاراگوش، به لیمو، مریم گلی،آویشن و شمعدانی وحشی هم گزینه‌های دیگری هستند که می‌توانید در درست‌کردن چای مراکشی در نظر داشته باشید.

اضافه‌کردن شکر

چای مراکشی باید شیرین باشد؛ پس در تهیه آن به شکر نیاز دارید. البته اگر به‌دلیل سلیقه یا رعایت سلامتی دور شکر را خط کشیده‌اید، اضافه‌کردن شکر را کنار بگذارید. مقدار شکری که برای تهیه چای استفاده می‌کنید، کاملا وابسته به نظر و سلیقه خودتان است.

شروع کار

آب را در قوری جوش بیاورید. برای یک قوری با اندازه معمولی، می‌توانید دو قاشق غذاخوری چای سبز در نظر بگیرید. چای‌ را درون قوری بریزید و یک لیوان متوسط از آب جوش به آن اضافه کنید. یک دقیقه به چای و آب زمان بدهید. سپس محتویات قوری را داخل لیوانی متوسط بریزید. یادتان باشد که برگ‌های چای در این حالت متورم می‌شوند و بخشی از آب جوش را به خود جذب می‌کنند؛ پس طبیعی است که اندکی از حجم آب اولیه بعد از اضافه‌شدن به چای کم می‌شود.

آب کهربایی یا روح چای مراکشی

ترکیب آب جوش و برگ‌های چای، رنگی کهربایی به وجود می‌آورد که هویت چای به آن وابسته است. این آب را در لیوانی جداگانه بریزید و کنار بگذارید تا بعدا به سراغش بیایید. به این آب کهربایی، روح چای مراکشی می‌گویند.

طرز تهیه چای مراکشی در خانه

سپس یک لیوان آب جوش دیگر به قوری اضافه کنید و یک دقیقه به آن زمان بدهید. پس از یک دقیقه، آبی را که به برگ‌ها اضافه کرده‌اید، در قوری بچرخانید تا برگ‌ها کاملا شسته شوند. آب تیره را کنار بگذارید و نگه دارید.

آماده‌سازی نعنا

حالا نوبت نعناها می‌رسد. نعناها را در ظرفی پر از آب، خیس و بعد آب‌کش کنید. دو شاخه نعنا بردارید و داخل آب جوش بگذارید و سریع بیرون بیاورید. این کار باعث می‌شود که تلخی نعنا از بین برود.

حالا باید دوسوم قوری را با آب جوش پر کنید و آن را روی حرارت متوسط بگذارید. اگر یادتان باشد، در مراحل اول کار، آبی را کنار گذاشته بودید؛ حالا آن را هم به آب قوری اضافه کنید.

اضافه‌کردن نعنا و شکر

طرز تهیه چای مراکشی در خانه

هروقت دیدید که روی سطح چای درون قوری، حباب‌هایی در حال شکل‌گیری است، نعنا را اضافه کنید. نعناها را به‌آرامی داخل قوری فرو ببرید تا زیر آب قرار بگیرند. سپس نوبت به شکر می‌رسد. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید در این مرحله، کمی زعفران هم به چای اضافه کنید.

در این مرحله از کار، قوری احتمالا پر شده است؛ اما اگر هنوز ۲ سانتی‌متر یا بیشتر از لبه قوری خالی مانده است، کمی آب جوش به آن اضافه کنید. البته کمی هم جا برای جوشیدن آب بگذارید و قوری را لبریز از آب نکنید.

جوشیدن آب و دم‌کردن

بگذارید که آب روی حرارت جوش بیاید. در ابتدا، نعنای موجود در قوری به سطح آب می‌آید اما در آخر، این برگ‌های چای هستند که روی سطح شناور می‌شوند و در ترکیبی از کف و حباب به رقص درمی‌آیند. در این مرحله، می‌توانید چای را نوش‌جان کنید.

یادتان باشد که لازم نیست چای، نعنا و … را هم بزنید. به‌جای هم‌زدن، باید چای را از قوری به داخل استکان بریزید و دومرتبه آن را از استکان به قوری بازگردانید. این کار را ۵ بار تکرار کنید.

قوری‌های مراکشی هم مانند قوری‌های ایرانی طوری طراحی می‌شوند که برگ‌های چای به آنها می‌چسبند و از قوری به داخل استکان منتقل نمی‌شود. اگر قوری مراکشی ندارید یا فکر می‌کنید ممکن است تفاله چای از فوری وارد استکان سود، از یک صافی کمک بگیرید.

قوری‌های مراکشی امکان ریختن چای از فاصله‌ای زیاد به استکان و فنجان را هم برایتان فراهم می‌کنند. به همین دلیل، ریختن چنین چایی، هم جالب و مفرح است و هم با این روش نوعی کف خوشایند روی سطح چای درون استکان و فنجان به‌ وجود می‌آید.

سِرو کردن چای مراکشی

طرز تهیه چای مراکشی در خانه

دوسوم یا سه‌چهارم از فنجان یا استکان را با چای پر کنید. اگر دوست داشته باشید، امکان اضافه‌کردن یک برگ نعنای تازه به چای هم وجود دارد. این چای خوشمزه و پرطرف‌دار را با قند، میوه خشک، شکلات تلخ، نبات یا حتی به‌تنهایی می‌توانید نوش‌جان کنید و لذت ببرید.

ارسال نظر: