کدخبر: 33558

دستور تهیه کله جوش خانگی با 3 روش ویژه

کله جوش یک غذای قدیمی ایرانی است که امروزه به صورت مجلسی هم تهیه می شود و کله جوش ترکی، کله جوش اصفهانی و کله جوش قزوینی از معروف ترین انواع کله جوش می باشد.

آنچه دیگران می خوانند:

طرز تهیه کله جوش خانگی سنتی:

کله جوش یکی از غذاهای سنتی ایران می باشد که در شهر های مختلف به روش های مختلفی تهیه می شود که معروف ترین آنها می توان از کله جوش ترکی، کله جوش اصفهانی و کله جوش قزوینی نام برد .

دستور تهیه کله جوش ترکی (کله جوش با گوشت):

در طرز تهیه کله جوش ترکی از گوشت استفاده می شود و با نام کله جوش با گوشت نیز شناخته می شود و این نوع c در شهر های تبریز و اردبیل مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد لازم کله جوش ترکی:

آش

 طرز تهیه کله جوش ترکی:

مرحله اول ( آماده سازی مواد)

ابتدا پیاز را به صورت نگینی خرد می کنیم و کنار می گذاریم.

گوشت چرخکرده را به همراه مقداری زردچوبه، نمک و فلفل سیاه درون ظرفی ریخته و به خوبی ورز می دهیم و گوشت ها را به شکل دایره ای و گلوله ای در می آوریم و کنار می گذاریم.

درون تابه ای مقداری روغن ریخته و روی شعله قرار دهید و وقتی داغ شد ،نعناع خشک را اضافه کرده و مقداری تفت دهید(نباید زیاد تفت بخورد چون تلخ می شود) و سپس کنار بگذارید.

مرحله دوم

تابه ای را روی شعله قرار دهید و مقداری روغن اضافه کنید و سپس پیاز های خرد شده را اضافه کنید و مقداری تفت دهید تا پیاز تغییر رنگ داده و طلایی شود و وقتی طلایی شد مغز گردوی خرد شده را اضافه می کنیم و مقداری تفت می دهیم تا گردو ها نرم شود و سپس شعله را خاموش می کنیم و کنار می گذاریم.

مرحله سوم

درون تابه ای دیگر مقداری روغن ریخته و روی شعله قرار دهید و سپس گوشت های دایره ای شکل را اضافه کرده و اجازه دهید به خوبی سرخ شود و سپس آنها را کنار بگذارید.

مرحله چهارم

در این مرحله قابلمه ای را روی حرارت قرار دهید و سپس 4 پیمانه آب اضافه کنید و وقتی مقداری گرم شد آرد، زردچوبه، فلفل و نمک را اضافه کنید و منتظر شوید تا بجوشد.

مرحله پنجم

 وقتی آب شروع به جوشیدن کرد نوبت اضافه کردن کشک یا ماست چکیده می باشد و سپس مواد را به خوبی هم بزنید و شعله را ملایم کرده و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه بجوشد.

مرحله ششم

بعد از گذشت 10 دقیقه مقداری از گردو و پیاز تفت داده شده را برای تزیین کنار گذاشته و بقیه آن را به درون قابلمه اضافه کنید و هم بزنید و سپس گوشت های گلوله ای سرخ شده را اضافه کنید.

مرحله هفتم

در این مرحله نعناع خشک تفت داده شده در مرحله آماده سازی را اضافه کنید و اجزاه دهید به مدت 10 الی 15 دقیقه کله جوش جا بیفتد و وقتی به خوبی جا افتاده شد آن را از روی شعله برداشته و در ظرف های مناسبی کشیده و با گردو و پیاز داغ و نعناع داغ تزیین می کنیم .

دستور تهیه کله جوش اصفهانی (کله جوش بدون گوشت):

در دستور تهیه کله جوش اصفهانی از گوشت استفاده نمی شود و به همین دلیل به آن کله جوش بدون گوشت می گویند.

کله-جوش-اصفهان

 مواد لازم کله جوش اصفهانی:

آش

 طرز تهیه کله جوش بدون گوشت(اصفهانی):

مرحله اول

ابتدا پیازها را پوست گرفته و سپس شسته و به صورت نگینی ریز خرد کنید و سپس تابه ای را انتخاب کنید و مقداری روغن درون آن ریخته و روی شعله ملایم قرار دهید و وقتی به خوبی روغن داغ شد پیاز ها را اضافه کنید و به خوبی تفت دهید تا رنگش تغییر کرده و طلایی شود و سپس مقداری نمک و زردچوبه اضافه کنید و کمی تفت دهید و در آخر گردوی خرد شد را اضافه کنید و دوباره مقداری تفت دهید و وقتی گردو نرم شد شعله را خاموش کنید و کنار بگذارید.

مرحله دوم

سپس تابه ای دیگر را روی شعله قرار دهید و مقدار کمی روغن اضافه کرده  و اجازه دهید تا روغن داغ شود و سپس نعناع خشک را اضافه کنید و کمی تفت دهید و دقت کنید که زیاد سرخ نشود چون تلخ شده و مزه کله جوش عوض می شود.

مرحله سوم

در این مرحله یک قابلمه مناسب را انتخاب کرده و پیازها و گردو های تفت داده شده را اضافه کنید و سپس 2 پیمانه آب اضافه کنید و منتظر شوید با شعله ملایم آب بجوشد و وقتی جوشید نوبت اضافه کردن نعناع سرخ شده می باشد و سپس مواد را به خوبی هم بزنید.

مرحله چهارم

کشک آماده را به درون قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 5 الی 10 دقیقه غذا بجوشد و کله جوش جا بیفتد و وقتی جا افتاده شد شعله را خاموش کرده و با پیاز و گردوی تفت داده شده و مقداری نعناع داغ تزیین کنید و سپس نوش جان کنید.

ارسال نظر: