کدخبر: 30864

ارزش سهام عدالت چهارشنبه 12 شهریور سقوط کرد + سند

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ادامه ریزش بورس، ارزش سبد سهام عدالت نیز با کاهش روبه‌رو شده است. سهام عدالت امروز به ارزش 16 میلیون و 575 هزار تومان رسید.

آنچه دیگران می خوانند:

سهام عدالت پس از گذشت 14 سال که در سال 1385 در راستای سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی و درخواست رئیس جمهور وقت و با اذن رهبری و مصوبه دولت وقت، طراحی شد، سهام عدالت امروز به ارزش 16 میلیون و 575 هزار تومان رسید. هرچند شاید امروز چهارشنبه 12 شهریور با کاهش 2 درصدی همراه بوده اما سهامی که به 6 دهک جمعیتی کشور یعنی 49 میلیون نفر واگذار گردید، مایه آرامشی برای بسیاری از مردم عزیز ایران شده است. 

قیمت سهام عدالت امروز  چارشنبه 12 شهریور 99 

 این اساس ارزش سهام عدالت  500 هزار تومانی به 16 میلیون و 575 هزار تومان رسید. بدین ترتیب ارزش ۶۰ درصد سهام عدالت برای فروش حدود ۱۰ میلیون تومان است.

افت چشمگیر ارزش سهام عدالت

قیمت روز سهام عدالت امروز با افت و کاهش 2 درصدی همراه بوده است. بر این اساس ارزش سهام عدالت  500 هزار تومانی به 16 میلیون و 575 هزار تومان رسید.

با این حساب ارزش سهام عدالت نسبت به روز گذشته 360 هزار تومان کاهش یافت.

همچنین ارزش 60 درصد سهام عدالت قابل فروش نیز10 میلیون تومان  اعلام شده است.

افت ارزش سبد سهام عدالت درحالی است که  شاخص کل بازار بورس 2.5 درصد کاهش یافت و معاملات امروز بازار سهام اکثر سهم‌های بنیادین با افت ارزش روبه‌رو شدند.

در پایان معاملات روزگذشته بازار سهام، ارزش سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی با کمی افت قیمت به ۱۶ میلیون و ۵۷۵ تومان رسید. بدین ترتیب ارزش ۶۰ درصد سهام عدالت برای فروش حدود ۱۰ میلیون تومان است.

افت قیمت سهام عدالت در حالی است که روز گذشته با بازگشایی بازار سهام، شاخص کل بازار حدود ۹ هزار واحد رشد داشت، اما شاخص هم‌وزن منفی بود.

روند فروش سهام عدالت چگونه است؟

رئیس هیات مدیره کارگزاری بانک ملی در توضیح این فرایند با اشاره به آغاز فروش سهام عدالت در خرداد ماه، گفت: سهامداران از هفته اول سهامداران می‌توانستند که با مراجعه به بانک درخواست فروش ۳۰ درصد از سهامشان را ثبت کنند. در این مرحله افراد به بانک وکالت می‌دادند که طبق صلاح دید بانک اقدام به فروش نماید و امکان انتخاب از بین سهام موجود برای هیچ یک از افراد وجود نداشت. از تاریخ ۱۰ خرداد فروش سهام عدالت توسط کارگزاری بانک ملی ایران به عنوان اولین کارگزار فروشنده شروع شد.

براساس اظهارات وی، درخواست‌های فروش ثبت شده، توسط شرکت زیرساخت تجمیع می‌شود و از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در یک کد واحد به نام EDA شارژ می‌شود، هر کارگزاری کد EDA مخصوص خود را دارد و کارگزاری‌ها در هر روز تعداد سهامی که در هر یک از ۳۶ نماد موجود در پرتفوی سهام عدالت در کد EDA کارگزاری شارژ شده است را با هماهنگی مقام ناظر و در دامنه مثبت قیمت به فروش می‌رسانند. به هر میزان که در هر روز از کد مذکور فروش انجام شود پس از گذشت پنج روز کاری بعد بر اساس فایل پرداختی که توسط زیرساخت به کارگزاری اعلام می‌شود به حساب بانکی فروشندگان واریز خواهد شد.

وی ادامه داد: با گذشت چند روز از ابتدای فروش، تصمیم عوض و بنا شد کارگزاری‌ها در روند اخذ درخواست فروش وارد شوند و افراد بتوانند از طریق زیرساختی که کارگزاری در اختیارشان قرار می‌دهد اقدام به ثبت درخواست فروش به صورت کاملا انتخابی و تا سقف تعیین شده نمایند. مزیت این روش این هست که سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت زیرساخت کارگزاری‌ها از روند فروش‌ها، تغییرات پرتفوی و مبالغ واریز وجه آگاه شوند.

پورقره‌سید عنوان کرد: پس از شروع فاز دوم فروش سهام عدالت که شامل ۶۰ درصد از کل پرتفوی می‌شد، هر فرد به هر یک از درگاه‌های موجود در بانک که مراجعه نماید به زیرساخت کارگزاری متصل می‌شود و کلیه فیلتر‌هایی که در خصوص صحت اطلاعات افراد باید لحاظ شود اعمال می‌شود و در صورتی که چند مورد مهم شامل اینکه ۱- فرد دارای سهام عدالت باشد، ۲- شماره موبایل فرد در سایت sahamedalat.ir به درستی ثبت شده باشد و از لحاظ مالکیت به نام خود فرد باشد و ۳- شماره شبا فرد در سایت sahamedalat.ir معتبر باشد، کنترل شد درخواست وی ثبت شده و وارد فاز فروش خواهد شد.

سهام عدالت

آنطور که وی اظهار کرد، برخی از افراد به اشتباه به جای ورود به سامانه، «ثبت نام در اولین ورود» را انتخاب می‌کنند و به همین دلیل با خطای کارگزار ناظر مواجه می‌شوند که باید ورود به سامانه را انتخاب کنند.

سهام عدالت برای جاماندگان نهایی شد 

محمد رضا پور ابراهیمی با اشاره به بررسی طرح جاماندگان از سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی در راستای ورود مجلس یازدهم به سرفصل‌های مهم اقتصاد کشور افزود: این طرح پس از جلسات متعدد بررسی نهایی و برای بررسی در جلسه علنی مجلس به هیات رییسه خانه ملت تقدیم شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: واگذاری سهام عدالت در سال‌های 84 - 85 در دستور کار دولت وقت قرار گرفت، گزارشی امروز ما در مجلس حاکی از آن است که؛ با اینکه قرار بود 6 دهک کم درآمد جامعه جزو مشمولان سهام عدالت می‌شوند چنین نشده است.

CLFmCj4DxecO

پورابراهیمی گفت: یک میلیون و 200 هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و حدود 2 میلیون و 100 هزار نفر از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی سهام عدالت دریافت نکرده اند.

این نماینده مجلس افزود: همچنین حدود یک میلیون و 800 هزار نفر نیز در سال‌های 84 - 85 دعوتنامه سهام عدالت دریافت کرده‌اند، اما سهامی به نام آن‌ها واگذار نشده است که در این طرح جزو جاماندگان از سهام عدالت هستند؛ اولین اقدام ما تعیین تکلیف این مهم بوده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص منابع واگذاری سهام عدالت به جاماندگان نیز گفت: طبق محاسبه ما در کمیسیون اقتصادی با حضور نمایندگان دولت، حدود 150 هزار میلیارد تومان از مالکیت سهام دولت (درصد مالکیت جزئی سهام دولت) در شرکت‌های بورسی امکان واگذاری دارد.

وی خاطرنشان کرد: دولت از واگذاری بخشی از سهامی که قرار بود به یک میلیون نفر واگذار کند عدول کرده است و حتی برخی از شرکت‌های سودآور را نیز از مجموعه واگذاری ها‌ی سهام عدالت خارج کرده که غیر قانونی است.

پورابراهیمی گفت: با وجود برخی اختلاف نظرها دولت با کلیات این این طرح موافق است، اما نتیجه نهایی در جلسات آتی صحن مجلس مشخص خواهد شد.

مشکلات سهام عدالت

ستاد آزاد سازی سهام عدالت برای رفع مشکلات سهامداران از وجود سامانه‌ای تحت عنوان باشگاه ذی نفعان سرمایه خبر داد.

بعد از داغ شدن اخبار مربوط به آزاد سازی سهام عدالت، برخی از سهامداران اعم از آن‌هایی که روش مدیریت مستقیم یا غیر مستقیم را انتخاب کرده بودند با مشکلاتی مواجه شدند به همین منظور ستاد آزاد سازی سهام عدالت برای رفع مشکلات سهامداران از وجود سامانه‌ای با شماره ۱۵۶۹ تحت عنوان باشگاه ذی نفعان سرمایه خبر داد تا در این سامانه کارشناسان مربوط در بخش پشتیبانی بتواند پس از ارتباط برقرار کردن با سهامداران مشکلات آن‌ها را جویا شده و آن‌ها را راهنمایی کنند.

این سامانه که از جانب سپرده گذاری مرکزی طراحی شده است، تا حدودی می‌تواند سهامداران سهام عدالت که روش مستقیم را انتخاب کرده اند را راهنمایی کند. گزینه‌های موجود در این سامانه به شرح زیر است.

گزینه‌ها عبارتند از:

۱: جهت اطلاع از خدمات بازار مشتریان بازار سرمایه

۲: اطلاع از شرکت‌هایی که سود آن‌ها از طریق سامانه واریز سجام شده است

۳: اطلاع از نحوه ثبت نام در سجام

۴: اطلاع از صندوق مالی دارایکم

۵: راهنمایی درگاه یکپارچه ذی نفعان

۶: نحوه احراز هویت

ارسال نظر: