کدخبر: 31007

واریز پول سهام عدالت به کجا رسید؟ + جزئیات کامل

مشکلات سهام عدالت پس از گذشت بیش از سه ماه همچنان وجود دارد اما آنطور که مدیر معاملات کارگزاری بانک سپه می‌گوید مسئله واریز خرد پول سهام به زودی حل خواهد شد.

آنچه دیگران می خوانند:

نیما حاجیلر، مدیر معاملات کارگزاری بانک سپه به توضیح برخی از موارد پرداخت که به تفکیک موضوع در ادامه آمده است.

واریز پول سهام عدالت در این هفته

نیما حاجیلر در خصوص علت عدم واریز پول سهام عدالت گفت: چون از چند هفته قبل با دستور مقام ناظر بازار سهام عدالت در بازار قابل فروش نیست و باید به صورت بلوکی فروخته شود، طبیعتا فروش سخت‌تر شده است و ممکن است در برخی از روزها سهام به فروش نمی‌رود، بنابراین واریز پول نیز با تاخیر انجام می‌شود.

به گفته وی، با توجه به فروش‌های اخیر در روزهای آینده پول برخی از سهامداران واریز می‌شود.

واریزی‌های خرد به زودی جمع می‌شود.

مشکل بسیاری از سهامداران در همه کارگزاری‌ها واریزی‌های خرد است، در این باره سهامداران گله‌مند هستند و اینطور می‌گویند که اگر قرار بود پول سهام به صورت قطره چکانی واریز شود سهامشان را نمی‌فروختند.

چند هفته قبل در جلسه کانون کارگزاران این تصمیم گرفته شد که واریزی‌های خرد به زودی جمع شود و سهامداران پول سهامشان را در رقم‌های عمده دریافت کنند.

مدیر معاملات کارگزاری بانک سپه از اجرایی شدن این طرح طی روزهای آینده خبر داد و عنوان کرد: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نامه اجرایی شدن این طرح را داده و به زودی خیلی از مشکلات واریزی‌ها حل می‌شود.

مشکل فروش 30 درصد دوم

حاجیلر در توضیح مشکل برخی از سهامدارانی که نمی‌توانند درخواست فروش 30 درصد دوم را ثبت کنند گفت: این افراد ابتدا از طریق تماس با شماره 1569 مطمئن شوند که کارگزار ناظرشان بانک سپه است. اگر سامانه 1569 کارگزاری بانک سپه را به عنوان کارگزار ناظر اعلام کرد، وارد سامانه فروش کارگزاری شوند و روی گزینه «ورود به سامانه» کلیک کنند. در این مرحله کد ملی خود را وارد کنند و گزینه رمز فراموشی را بزنند.

وی افزود: اما اگر شخص هنوز اقدام به فروش سهام نکرده است و برای اولین بار می‌خواهد درخواست فروش خود را از طریق کارگزاری بانک سپه ثبت کند باید از طریق «ثبت نام در اولین ورود» وارد شوند، همچنین سهامداران در هر بخش به توضیحات درج شده در سامانه توجه کنند.

در این خصوص کارگزاری بانک سپه ویدیو آموزشی و فایل تصویری را برای راهنمایی سهامداران در سامانه قرار داده است که هر کدام را می‌توانید در زیر ببینید.

برای مشاهده راهنمای فروش 30 درصد دوم روی فایل 30درصد دوم و برای مشاهده فیلم این بخش روی لینک https://www.sepahbourse.com/?tabid=7538 کلیک کنید.

برای مشاهده راهنمای فروش 60 درصد روی فایل 60درصد اول و برای مشاهده فیلم این بخش روی لینک https://www.sepahbourse.com/?tabid=7536 کلیک کنید.

همچنین سهامدارانی که شماره تماس یا حسابشان مغایرت دارد در سامانهhttps://www.sepahbourse.com/ لینک‌های مرتبط برای تغییر هر کدام از این اطلاعات وجود دارد.

مشکل عدم واریز پول سهام 

برخی از سهامدارانی می‌گویند درخواست فروش 30 درصد اول را داده‌اند ولی هنوز هیچ گونه وجهی دریافت نکرده‌اند، حاجیلر در این خصوص عنوان کرد: ممکن است در اطلاعاتشان مغایرت‌هایی داشته باشند که ابتدا با شماره‌های اعلامی کارگزاری تماس بگیرند.

وی ادامه داد: همچنین سهامداران می‌توانند از بخش «ورود به سامانه» وارد شوند و ثبت نام خود را تکمیل کنند. از این طریق می‌توانند وضعیت سهام و پرداختی‌های خود را ببینند.

وی در پایان تصریح کرد: در بین افرادی که مدعی هستند درخواست فروش را به کارگزاری بانک سپه داده‌اند ولی پولی دریافت نکرده‌اند، افرادی هستند که وفتی کد ملی فرد را در سامانه وارد می‌کنیم هیچ اطلاعاتی از فرد وجود ندارد و درخواستی ثبت نشده یعنی علی‌رغم این که فرد می‌گوید درخواست را داده اما برای ما ارسال نشده که بتوانیم سهام را بفروشیم.

به گفته مدیر معاملات کارگزاری بانک سپه، بهترین راهکار برای این افراد این است که ابتدا از 1569 استعلام کند که کارگزار ناظر کدام کارگزاری است، اگر کارگزار ناظر برای فرد انتخاب نشده باشد می‌تواند درخواست خود را از طریق هر یک از کارگزاری‌ها ثبت کند.

همه چیز درباره سهام عدالت

فروش سهام عدالت تاکنون اعتراضات بسیاری را باخود به همراه داشته است. سهام عدالت در زمان دولت احمدی نژاد برای مردم در نظر گرفته شد. سهام عدالت مختص به قشر خاصی نمی باشد. سهام عدالت در ابتدا سهم 1000000 میلیون تومانی بود که با گذشت زمان تبدیل به 500 واحد سهم شد. سهام عدالت در ابتدا قابل فروش نبود.

پس از ابلاغیه مقام معظم رهبری در ۹ اردیبهشت ماه مبنی بر آزادسازی سهام عدالت، به مشمولان این سهام این فرصت داده شد تا مدیریت مستقیم یا غیرمستقیم را برای سهام خود انتخاب کنند. پس از آن و در ۶ خردادماه امکان فروش ۳۰ درصد از این سهام و همچنین در ۱۹ مردادماه امکان فروش ۳۰ درصد دیگر، یعنی در مجموع ۶۰ درصد از سهام عدالت برای آن دسته از مشمولانی که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند فراهم شد.

البته افراد مستقیما اجازه فروش سهام خود را ندارند و برای فروش باید سفارش خود را نزد کارگزاری یا بانک ثبت کنند. در نهایت کارگزاری ها بنا به تشخیص خودشان (درمورد زمان و قیمت) اقدام به فروش سهام کرده و وجه حاصل از فروش را به حساب سهامدار واریز می کنند.

این فرایند درحالی باید طی شود که همچنان صدای اعتراض بسیاری از سهامداران درمورد عدم واریز وجه حاصل از فروش سهام عدالتشان به گوش می رسد. صدای اعتراض این افراد تا حدی بالا رفت که فرهاد دژپسند-وزیر امور اقتصاد و دارایی-  از فروشندگان سهام عدالت خواست  چنانچه با تأخیر غیرمعمول در واریز مبلغ حاصل از فروش سهام عدالتشان مواجه شدند، مشکل خود را در بخش ارتباط مستقیم با وزیر امور اقتصادی و دارایی که در پورتال این وزارتخانه به نشانی mefa.gov.ir تعبیه شده است، برای پیگیری واحد ارتباطات مردمی این مرکز با درج مشخصات فردی، شماره تماس و کد هویت ملی مطرح کنند.

علاوه بر این، فروشندگان سهام عدالت پس از طرح مشکل خود در پورتال این وزارتخانه، برای آگاهی از نتیجه درخواست مطروحه در پورتال این وزارتخانه، می‌توانند با شماره تلفن ۳۳۹۶۷۳۰۰- ۰۲۱ تماس بگیرند.

این مباحث درحالی مطرح شده است که همچنان بسیاری از مخاطبان در تماس با این خبرگزاری اعتراض خود را ابراز کرده و بر این موضوع تاکید کرده اند که بین یک تا سه ماه است که سفارش فروش خود را نزد بانکها یا کارگزاری ها ثبت کرده اند اما پولی به حسابشان واریز نشده است.

البته این فقط یک روی ماجرا است و روی دیگر این سکه از گله دیگر سهامداران درمورد نحوه فروش سهام عدالت حکایت دارد. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که یکی از دلایل نزول اخیر شاخص کل بورس نحوه فروش سهام عدالت و رقابت کارگزاری ها در فروش سهام  عدالت بوده است  که در نهایت باعث کاهش ارزش سهام عدالت  نیز شد.

در این راستا پیگیری ها برای جویا شدن چرایی تاخیر در واریز وجه حاصل از فروش سهام عدالت بی نتیجه ماند و حسین فهیمی-سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت- پاسخگو نبود. هرچند ممکن است بسیاری از فروشندگان پول خود را دریافت کرده باشند اما انتظار می رود سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت و شرکت سپرده گذاری مرکزی پاسخگوی مطالبه مردم باشند.

تنها پاسخ شرکت سپرده گذاری مرکزی درمورد این ماجرا مربوط به ۱۹ تیرماه است که  اعلام کرد   با توجه به اینکه مشمولان سهام عدالت به صورت حضوری و الکترونیکی در بازار سرمایه احراز هویت نشده اند و تنها از طریق ارائه شماره شبای بانکی و تلفن همراه به نام خود احراز هویت آنها انجام شده است، لذا هموطنان و مشمولانی که اطلاعات هویتی آنها با کوچکترین مشکلی روبرو بوده از مرحله سفارش گیری حذف شده‌اند؛ بنابراین سفارش فروش تعدادی از مشمولان سهام عدالت به دلیل نقایص فوق کنسل شده و سهام آنها اصلا به فروش نرفته تا پول آن را دریافت کنند، زیرا برای بانک، کارگزاری و شرکت سپرده گذاری مرکزی باید مسجل شود که درخواست فروش سهام عدالت حتماً از سوی سهامداران وارد سامانه‌ها شده است نه شخص دیگر.

 

ارسال نظر: