کدخبر: 30462

ماجرای مانیا اکبری و کیارستمی چیست؟

شایعات این روزها در خصوص تعرض و اقدام به تجاوز برخی از چهره ها با سرخط خبرهای رسانه های داخلی یا خارجی تبدیل شده است. اینبار نوبت ماجرای مانیکا اکبری و عباس کیارستمی است.

آنچه دیگران می خوانند:

آیا مانیا اکبری کیارستمی هم دوگانه جدیدی از تجاوز مانند آنچه در مورد سارا امت علی و آیدین آغداشلو و کیوان امام وردی و دانشجویانش ادعا شده اتفاق می افتد؟ به نظر می رسد این بار قضیه پیچیده تر است و واقعیت چیز دیگری است.

 

به گزارش شایا نیوز،  نامه مانیا اکبری کیارستمی ؛ یک دوگانه جدید در مورد تجاوز های جدید بود که معلوم نیست تا چه حد صحت داشته باشد. مانیا اکبری که پسرش را در فیلم 10 کیارستمی بازی داده بود به تازگی مدعی شده است عباس کیارستمی به پسر او تجاوز کرده است. این ادعا در حالی مطرح می شود که روز گذشته کیوان امام وردی دستگیر شد و اتهام تجاوز ایدین اغداشلو جدی است.

مانیا اکبری (زاده ۱۳۵۳ در تهران) کارگردان، نویسنده، تهیه‌کننده فیلم و هنرپیشه زن ایرانی است. نام او بیشتر با بازی در فیلم ده به کارگردانی عباس کیارستمی به‌طور جدی در سینمای ایران مطرح شد. این فیلم در همان سال در بخش اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم کن شرکت کرد.

یکی از نکات جالب اینجاست که برخلاف موارد قبلی کاربران فضای مجازی اتهام تجاوز عباس کیارستمی را باور نمی کنند چراکه قبلا هیچ وقت چنین اخباری به گوش کسی نرسیده بود. در حالی که در پرونده اغداشلو و کیوان امام حرف و حدیث هایی وجود داشت.

به عنوان مثال یک کاربر توییتر نوشت: پست‌های مانیا اکبری درباره کیارستمی رو خوندم و متوجه نشدم این «گشایش حقایق» که کرده چطور چهره کیارستمی رو خراب میکنه. بخشیش که از اون حرفای صدمن‌یه‌غازه که کیارستمی چون رفت خارج خراب شد، یه بخشیشم بحث گنگی درباره مولف. پست آخرشم اظهار شرمندگی از اینه که چرا متوجه مشکل پسرش نشدن.

کاربر دیگری می نویسد: شوهر خواهرِ مانیا اکبری به پسر ده ساله‌ی مانیا تجاوز میکرده، مانیا جان ناراحته که چرا عباس متوجه داستان نشده! نقش کیارستمی چیه لامصب؟! این اگه موج سواری نیست پس چیه؟

مریم نوشت: مانیا اکبری ادعا می‌کنه کیارستمی متجاوزه، به‌این صورت که اومد گفت عصبانیت فرزند من تو فیلم ده به‌خاطر تجاوز بوده، بعد گفت عمو بهرامِ فیلم که شوهر خواهرمه به بچه‌م تجاوز کرده، بعد هم کیارستمی از زندگی ما فیلم ساخته، از طرفی هم میگه من اخیرا فهمیدم که به بچه‌م تجاوز شده.

کاربر دیگری هرچند ادعای تجاوز کیارستمی به پسر مانیا اکبری را بعید نمی داند نوشت: بدون هیچ تعصبی و با این دید که هیچ‌کاری از هیچکس بعید نیست… اما این روایت‌های منفی که تا به حال از کیارستمی منتشر شده هیج‌کدوم منطقی و صحیح به‌نظر نمی‌رسه. انگار به زور دارن وارد این قضایا می‌کننش. البته تا جایی که من خوندم و دیدم. دیگه این روایت مانیا اکبری که خیلی مسخره‌ست.

کاربر دیگری گفت: قضیه کیارستمی و مانیا اکبری و اون بچه بدبخت واقعا عجیبه این زن واقعا خوددرگیره کلمه کم میاد برای توصیفش

کاربر دیگر توییت کرد: این مانیا اکبری که راجع به کیارستمی صحبت کرده رفتم پستای سوگواریش برا مرگ کیارستمی رو دیدم. حالا شخصا سوالی که برام پیش میاد اینه، آدما اگه حقایق پنهانی راجع به یه نفر میدونن چرا از رفتن اون آدم ابراز تاسف میکن؟چرا انتخاب نکرده که اون موقع هم سکوت کنه حتی اگه نمیخواسته بدنامش کنه.

متن نامه مانیا اکبری به عباس کیارستمی در مورد تجاوز

 

عباس جان یادت هست هر شب منزل ما بودى و مى نشستى با ذوق صحنه هاى ضبط شده از زندگى خصوصى من را با پسر خودم و پسر همسرم تماشا مى کردى؟ 

همان فیلمهایى که به دلیل آشفتگى ها و علامت سوالهاى بیشمار به درخواست و آگاهى آن فکر مدرن یعنى روانکاوم، فیلمبردارى مى کردم. عباس جان چرا نفهمیدیم چرا امین در فیلم ها پر از خشم است؟ پر از فریاد است ؟ پر از درد است ؟ و به مادرش مى گوید “من کودکم نمى توانم از خودم نگهدارى کنم” چرا نفهمیدیم وقتى در فیلم ده شما، به خاله اش مى گوید : امین به بزرگترش توهین مى کند و مى گوید: خیلى نامردى عمو بهرام ! این عمو بهرام همان متجاوز به بدن و جان و روان اوست که او را با تهدید وادار به سکوت کرده بود او نامردى را آن زمان فهمیده بود اما چرا من و تو نفهمیدیم ؟

 در فیلم مستندى که ساخته است به این نکات در فیلم تو اشاره مى کند . شرم بر ما باد ! چرا من و تو از دیدن آن صدها ساعت فیلم خانوادگى پیامها و درد یک کودک تحت فشار تجاوز را ندیدیم ؟!

عباس جان بعد هم درد آن کودک را کالا کردیم رفتیم روى فرش سرخ و تو لیوان شراب در دستت و من هم حیران در پرس کنفرانس کن و تازه پشت آن میز مقابل صدها خبرنگار جهانى فهمیدم باید بگویم دردها و رنج و فریاد کودکم را تو نوشتى و از بیست کودک تست بازیگرى گرفتى تا به امین من رسیدى و بعد از کنفرانس دستم را فشار دادى و گفتى : بهتر است کسى نداند این دعواها واقعى بوده است به نفع تو نیست ! من از هر سمت محکوم بودم ! من مقصرم، من مادر متهم هستم که چرا قدرت نداشتم ؟ چرا توان نداشتم؟ چرا شجاعت اکنون را نداشتم؟

تا که در همان پرس کنفرانس کن بگویم آن کودک، کودک من است ! این رنج و فریادى که با مراسم و تاج و تخت و بادیگارد و دوربین و فیلم و عکس و مردم راه انداختید، آن پسر زیباى چشم درشت که بر روى پرده عظیم فریاد مى کرد، درد تجاوزش را فریاد مى کرده پسر واقعى من است و نمى دانست دوربین روشن است و دردهاى واقعى یک کودک است و اما مثل اینکه باید باور کنیم و باور کند آن فریادها یک فیلم بود؟ عباس فیلم نبودددد ! درد واقعى یک کودک بود !

 درد واقعى یک انسان بود ! باید باور کنیم آن رنج را تو کارگردانى کردى ؟ رنج و درد تجاوز آن جان و بدن را تو مصادره کردى حتى حق واقعى بودن هم به آن کودک ندادى! محصول آن رنج ستارههایى است که جدول تهیه کننده امکاتو و تو را پر مى کرد و عکس آن کودک هم با نام “مارلون براندویى جدید توسط کیارستمى ظاهر شد” روى جلد مجله ها پخش مى شد . آن درد تجاوز یک کودک بود که در دست مردم روى کاغذها در شهر کن مى چرخید.

 عباس جان! آقاى کارمیتس چقدر خوشحال بود درد کودکى پول مى شود! رابطه قدرت و نیروى فرداست با فرو دست همواره چنین بوده عباس جان! و روزى که شمشیر را از رو بستم که به این دروغ ادامه ندهیم من با احساس گناه تاریخى با پسرم و مردم و نسل آینده ویران خواهم شد مانند “رودن” که اعلام کرد “کملکلود” بیمار روانى است و قابل باور و اعتماد نیست با این برچسب مادر او را هم از جامعه طرد و تنها کردى. همچنان کارمیتس متصور است من دوره اى در تیمارستان به زنجیر بودم، آخر مى دانى حرف شما خدایان هنر و نوابغى نایاب حجت است. اول داستان هستیم عباس جان، امیدوارم روزى جرات سارا امتى را پیدا کنم و از چشمان مخفى شده پشت عینک بنویسم. حیف که نیستى !

مانیا اکبری کیست؟

مانیا اکبری در سال ١٩٧٤در تهران ، ایران متولد شد. او از سال ۱۹۹۱ نقاشی‌های خود را در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی به صورت انفرادی و گروهی به نمایش گذاشت. مانیا همچنین در مستند پیرهرا و برگ سبز دستیار کارگردان و فیلمبردار مهوش شیخ الاسلامی بود.

در سال ۲۰۰۲ مانیا اکبری بخش‌هایی از زندگی‌اش را به همراه پسرش امین ماهر و خواهرش رویا اکبری در فیلم ده به کارگردانی عباس کیارستمی به جلوی دوربین برد. این فیلم در همان سال در بخش اصلی جشنواره کن به نمایش درآمد.

در سال ۲۰۰۳ فیلم مستند کریستال را ساخت و در سال ۲۰۰۴ اولین فیلم سینمایی بلندش به نام «بیست انگشت» را کارگردانی کرد. این فیلم مستقیم و بی‌پروا به مسائل جنسی، عاطفی، احساسی و روانشناسی بین زن و مرد در جامعه ایران می‌پردازد. این فیلم در بخش اصلی  دیجیتال جشنواره ونیز شرکت کرد و جایزه بهترین فیلم این بخش را دریافت کرد. مانیا اولین فیلم‌ساز زن در تاریخ سینمای ایران بود که موفق به کسب این جایزه شد. این فیلم در بیش از ۴۰ فستیوال بین‌المللی شرکت داشت وجایزه‌های مختلف دریافت کرد.

از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ شش ویدئو آرت کوتاه به نام‌های خود، سرکوب، گناه، فرار، ترس و تخریب ساخت که در تعداد زیادی از جشنواره‌های مهم شرکت داشتند. مانیا در سال ۲۰۰۷ سرطان گرفت. پس از ابتلا به سرطان فیلم ۴+۱۰ را کارگردانی کرد. این فیلم که ادامه فیلم ده ساخته عباس کیارستمی بود در بیش از چهل جشنواره بین‌المللی فیلم به نمایش درآمد و جوایز متعددی کسب کرد. مانیا در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ نیز تعداد زیادی فوتو آرت ساخت که در نمایشگاه‌های متعدد داخلی و خارجی شرکت کرد.

مانیا اکبری در سال ۲۰۱۰ یک مستند تلویزیونی به نام «سی دقیقه مانده به شش» ساخت. این فیلم داستان اعدام بهنود شجاعی را بازگو می‌کند. در همان سال او سومین فیلم بلند خود به نام «یک دو یک» را نیز ساخت که در جشنواره‌های متعدد جهانی به نمایش درآمد.

در سال ۲۰۱۱ او فیلم «زن‌ها پستان ندارند» را کارگردانی کرد. مانیا در همین سال ایران را ترک کرد و به همین دلیل نام فیلم را به «از تهران تا لندن» تغییر داد. این فیلم نیز در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی به نمایش درآمد. او در سال ۲۰۱۱ یک ویدئو آرت ۳ دقیقه نیز ساخت به نام « در کشور من مردها پستان دارند».

مانیا از سال ۲۰۱۲ حدود سی طرح فیلم و داستان کوتاه نوشته‌ است که به نام «داستان‌هایی بدون دکوپاژ» توسط نشر نوگام منتشر خواهد شد. مانیا اکبری یک هنرمند زن ایرانی است که با عصیان‌ها، شجاعت و جسارتش تصاویر و افکار ذهنی‌اش را بی‌پروا مطرح می‌کند، و همین خصوصیات او را تبدیل به یک هنرمند ساختارشکن کرده است.

 

واکنش ها به خبر تجاوز کیارستمی

متن نامه مانیا اکبری به عباس کیارستمی در مورد تجاوز

ارسال نظر: