کدخبر: 30483

شکایت رسمی آیدین آغداشلو از رسانه ها

شکایت رسمی آیدین آغداشلو از سه روزنامه نگار، یک شبکه تلویزیونی خارج از ایران، دو خبرگزاری رسمی داخلی و دو روزنامه

آنچه دیگران می خوانند:

photo_2020-08-26_15-44-37

آیدین آغداشلو نقاشی را از کودکی آموخته است و امروز از چهره های سرشناس هنری ایران است که در سال های اخیر، افشای ای میل های خصوصی استاد در رسانه ها، بازتاب پیدا کرده و حاشیه های پر رنگ تر از متن را برای دارنده نشان هنر و ادب شوالیه فرانسه در پی داشت. استاد آیدین آغداشلو، متولد هشتم آبان ماه سال ۱۳۱۹ در شهر رشت است.

واکنش آیدین آغداشلو نقاش برجسته به حواشی اخیر؟ + جزییات

چهره مطرح نقاشی و گرافیک

او را باید یکی از چهره های مطرح نقاشی و گرافیک ایران معاصر دانست که آثار فاخری از خود به یادگار گذاشته است. تصویر گر شناخته شده کتابهای درسی و مجلات و موسسات خصوصی داخلی و بین المللی بوده و در موزه هنرهای معاصر پایتخت و موزه رضا عباسی نیز سابقه فعالیت داشت. پیش از انقلاب نیز در دفتر فرح پهلوی، فعالیت می‌کرد. شهره آغداشلو از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۹ با وی زندگی میکرد و از همسر دوم خود، فرزندانی به نام تارا و تکین دارد. این هنرمند دیار رشت، آثار برجسته ای چون خاطرات انهدام، هویت: در ستایش ساندرو بوتیچلی متتشر کرده است.

آیدین آغداشلو فرزند محمد بیک آغداشلو و مادرش ناهید نخجوان نام داشت. او متولد محله آفخرای رشت است. آیدین آغداشلو، آموزش نقاشی را از ۵ سالگی آغاز کرد. در کلاس های نقاشی موسیو بازیل در سن ۱۱ سالگی در محله قلهک تهران پیش از انقلاب، ثبت نام کرد و از ۱۶ سالگی، طراحی گرافیک را در موسسه آشنا شروع کرد.

واکنش آیدین آغداشلو نقاش برجسته به حواشی اخیر؟ + جزییات

 

آیدین آغداشلو پیش از انقلاب

در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران ثبت نام کرد. نخستین نمایشگاه آثار استاد آیدین آغداشلو در سال ۱۳۵۴در تهران برگزار شد. آیدین آغداشلو در دهه پنجاه شمسی، در برنامه های تلویزیونی : شیوه های دیدن ، موضوعات هنرهای تجسمی را تدریس می کرد. مشاور خرید آثار هنری در دفتر مخصوص فرح پهلوی، از جمله فعالیت های آیدین آغداشلو پیش از انقلاب بود.

تدریس آیدین آغداشلو در دانشکده هنر دانشگاه الزهرا تهران و تدریس نقاشی و گرافیک، از جمله فعالیت های استاد در دهه شصت بود. کلاس های نقاشی کارگاه آزاد هنرکده زنگار و نوشتن نقد فیلم در مجلات داخلی، از دیگر فعالیت های استاد است. برخی آثار استاد آیدین آغداشلو، الهامی از کارهای سالوادو دالی (نقاش فرا واقع گرایی اسپانیایی) و طراحی فضاهای سورئال بود. شناسایی سهام‌های پرسود از طریق این ربات قوی! روایت ۶۰ سال رفاقت کیارستمی با آیدین آغداشلو در مجلات و رسانه ها بیان شده است. آیدین آغداشلو در نیم قرن اخیر تلاش کرده تا بیان کننده تاریخ شفاهی فرهنگ و هنر معاصر ایران زمین باشد. او خود را نقاش و هنرمند محبوب دولت های پس از انقلاب نمی داند. منتقدانش، آیدین آغداشلو را دارای یک ساحت شرقی با رویای غربی می دانند.

واکنش آیدین آغداشلو نقاش برجسته به حواشی اخیر؟ + جزییات

 

 

 

ارسال نظر: