کدخبر: 30941

همه آنچه باید درباره واکسن آنفولانزا بدانید + جزییات

با نزدیک شدن به فصل پاییز و پیش بینی شیوع همزمان آنفولانزا و کرونا بسیاری از مردم درباره واکسن آنفولانزا سوالات زیادی در سر دارند و ما اینجا هستیم تا به آن ها پاسخ دهیم.

آنچه دیگران می خوانند:

این روزها به واسطه شیوع آنفولانزا در پاییز که همراه با کرونا خواهد بود بسیاری به دنبال تزریق واکسن این ویروس هستند تا حداقل خیال خود را تا حدودی راحت کنند. حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره وضعیت توزیع واکسن آنفلوآنزا، گفت: تا قبل از پایان شهریور ماه توزیع واکسن آنفلوآنزا را انجام می‌دهیم. تلاش‌مان این است که تا پایان شهریور ماه بخش اعظمی از واکسن‌ها را وارد کنیم و توزیع آن‌ها را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه بخشی از واکسن‌های آنفلوآنزا به کشور وارد شدند، افزود: قصد داریم تا میزان واکسن‌هایی که به کشور وارد می‌شوند، بیشتر شود تا توزیع آن‌ها را انجام دهیم. واردات واکسن آنفلوآنزا بیشتر از کشورهای فرانسه، هلند، روسیه و... است.

محمدی تاکید کرد: تزریق واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر توصیه می‌شود و اصلا توصیه نمی‌کنیم که سایر مردم آن را تزریق کنند. زیرا به دردشان نمی‌خورد، بلکه تزریق آن برای گروه‌های پرخطر جهت پیشگیری از ابتلای آنها به آنفلوآنزا است. برای سایر مردم صرفا نوعی هزینه اضافه است.

همه آنچه باید درباره واکسن آنفولانزا بدانید + جزییات

وی با بیان اینکه هنوز قیمت تمام شده آن برای مردم مشخص نیست، درباره نحوه عرضه واکسن آنفلوآنزا به مردم، گفت: توزیع و عرضه واکسن آنفلوآنزا مانند هر سال نیست و در عین حال اینطور هم نخواهد بود که مردم برای تهیه آن نیاز به نام‌نویسی داشته باشند. بلکه هر فرد به داروخانه مراجعه می‌کند و با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی می‌تواند واکسن را تهیه کند. علت این اقدام نیز آن است که هر فرد بتواند یک واکسن تهیه کند و در نتیجه هر فرد نمی‌تواند بیش از یک واکسن خریداری نماید.

بهترین زمان تزریق واکسن کرونا

واکسن آنفلوآنزا از مهر ماه سال ۹۹ در دسترس عموم است .بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا از اول مهر تا ۱۵ مهر است تا تاثیر حداکثری خود را در نیمه دوم سال مهر ماه ۹۹ با اوح گیری موج دوم کرونا داشته باشد. توصیه می شود که افرادی که در گروه پر خطر قرار دارند، امسال واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند. میلیون ها دز واکسن آنفلوآنزا تا آخر شهریور وارد کشور می شود.در زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا از مهر ۹۹ در ۳۱ استان کشور، داشتن کارت ملی الزامی است. از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در سراسر کشور، داروخانه هایی که توسط وزارت بهداشت اعلام می شود، مجوز فروش واکسن به قیمت مصوب را خواهند داشت. از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا از هفته اول مهر ماه در سراسر ایران، ثبت کد ملی متقاضیان دریافت واکسن در سامانه وزارت بهداشت الزامی است.

توجه کنید که به هر دارنده کد ملی در زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه های منتخب توزیع واکسن، یک دوز تعلق میگیرد و خرید و فروش واکسن آنفلوآنزا از زمان توزیع واکسن ممنوع است. از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در مهر ماه سال ۹۹، مراقب کلاهبرداران و فروشندگان جعلی نمونه های تقلبی باشید.

سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، مسئول رسیدگی و نظارت بر واردات و توزیع و عرضه واکسن آنفلوآنزا بوده و هر فرد با مراجعه به داروخانه و ارائه کارت ملی هوشمند یا رسید تعویض کارت ملی قدیمی، قادر به دریافت واکسن آنفلوآنزا خواهد بود. واکسن آنفلوآنزا (Influenza Vaccine) یک دوز (dose) برای افراد در نیمه دوم مهر ماه سال توصیه می شود. امیدوارم زمان عرضه واکسن آنفلوآنزا و قیمت عرضه واکسن آنفلوآنزا از اواخر شهریور ۹۹، منجر به مشکلات مربوط به عدم دسترسی عموم نیازمندان به این واکسن در نیمه دوم سال ۹۹ نشود و چالش ماسک و مواد ضد عفونی کننده که در ۳ ماهه نخست امسال با آن روبرو بودیم را شاهد نباشیم.

همه آنچه باید درباره واکسن آنفولانزا بدانید + جزییات

واکسن آنفلوآنزا که امسال وارد کشور می شود محصول کشورهای فرانسه، هلند و روسیه است. تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه هموطنان الزامی نیست و توصیه شده تا صرفا گروه های پر خطر، واکسن را تزریق کنند.

تزریق واکسن آنفلوآنزا برای هموطنانی که در گروه پر خطر نیستند فایده ندارد. این توصیه مدیرکل دارو مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وازرت بهداشت است. قیمت واکسن آنفلوآنزا هنوز مشخص نیست و دریافت آن نیاز به نام نویسی مردم در سامانه وزارت بهداشت یا سایت ستاد ملی مقابله با کرونا نیست. هر ایرانی با کارت ملی، نمی تواند بیش از یک بار واکسن خریداری کند.

ممنوعیت تزریق به کودکان زیر شش ماه

تزریق واکسن آنفلوآنزا برای کودکان زیر شش ماه ممنوع است. واکسن های آنفلوآنزا در همه مراحل بارداری قابلیت مصرف دارد و خطری برای جنین ندارد. تزریق واکسن آنفلوآنزا در دوران شیردهی امکان پذیر است و خطری مادر را تهدید نمی کند. واکسن آنفلوآنزا در دوزی که پزشک تجویز می کند به صورت داخل عضلانی و زیر جلدی عمیق تزریق شود.

همه آنچه باید درباره واکسن آنفولانزا بدانید + جزییات

از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در مهر ۹۹ مثل همه فراورده های دارویی، این تزریق در افراد می تواند منجر به عوارضی چون سردرد، درد مفاصل، تب، خستگی و ورم سختی محل تزریق شود. البته ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت بر طرف می شود و نگرانی ندارد. اگر واکسن آنفلوآنزا تزریق کردید و با عوارضی مثل تب بالا، تغییر در رفتار و هوشیاری و ضایعات پوستی و خشونت صدا و مشکلات تنفسی و ضربان قلب بالا مواجه شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید و از درمان های اینترنتی درمانی پرهیز کنید.

چه بیمارانی با واکسن کرونا تقویت نمی شوند

از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا از مهر ۹۹، همه افراد به خصوص افراد بالای شصت و پنج سال و کودکان ۳ تا ۱۲ سال بهتر است واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند. اگر بیماری پر فشاری خون، دیابت، مشکلات ریوی و کبدی و نارسایی کلیوی و کم خونی دارید، تزریق واکسن باعث تقویت سیستم ایمنی می شوند. تزریق واکسن در کودکان زیر سی و شش ماهه به میزان ۲ دوز به فاصله ۷ هفته تزریق شود. هر دوز مصرفی، برای کودکان این سن، نصف دوز بزرگسال است. توجه کنید که از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در مهر ۹۹ برای کودکان ۳ تا ۱۲ سال، که برای اولین دفعه واکسن آنفلوآنزا را تزریق می کنند، طی ۲ مرحله و با دوز کامل تزریق کنند. برای افراد بالای ۱۲ سال، فقط یک بار تزریق شود. بسیاری از افراد جامعه طبق اعلام وزارت بهداشت، نیازی به مصرف واکسن ندارند. برای افراد مسن و اطفال که نقص ایمنی دارند، یا بیماری های زمینه ای مثل آسم یا بیماران سرطانی، برای مقابله در برابر سرماخوردگی بهتر است این واکسن را تزریق کنند.

همه آنچه باید درباره واکسن آنفولانزا بدانید + جزییات

 

نکات مهم درباره تزریق واکسن کرونا

واکسن آنفلوآنزا حاوی ویروس کشته شده است و استفاده از آن پس از شش ماهگی، مورد تایید است. واکسن استنشاقی آنفلوآنزا برای افراد ۲ تا ۴۹ سال مورد تایید است. اگر قبلا به واکسن آنفلوآنزا حساسیت داشته اید، توصیه نمی شود. ۱۴ روز پس از زدن واکسن، بدن شما پاد تن تولید کرده و برای محافظت در برابر آن گونه خاص ویروس موثر است. اگر قصد تزریق واکسن آنفلوآنزا دارید بهتر است با پزشک معالج خود مشورت بگیرید. برای اطلاع از مراکز توزیع واکسن آنفلوآنزا و قیمت عرضه در مراکز رسمی توزیع واکسن، به سایت وزارت بهداشت در نشانی behdasht.gov.ir رجوع کنید. توجه کنید که از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا و تزریق واکسن آنفلوآنزا از نیمه اول مهر ۹۹، هیچ ایمنی برای بدن شما در برابر ویروس کووید ۱۹ ایجاد نخواهد کرد.

ارسال نظر: