کدخبر: 31119

قیمت واکسن آنفولانزا اعلام شد + جزئیات

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ضمن تعیین قیمت واکسن آنفلوانزا درباره تخصیص ارز به آن توضیحاتی را ارئه داد که در ادامه مطلب می خوانید.

آنچه دیگران می خوانند:

سید حیدر محمدی، مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران، گفت: قیمت واکسن آنفولانزا برای گروه‌های پرخطر با ارز دولتی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است، اما قیمت واکسن وارداتی با ارز نیمایی متعاقبا اعلام خواهد شد.

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه از اسفند 98 تا هفته گذشته سهمیه ای برای داروخانه ها در نظر گرفته نشده بود اظهار داشت: داروخانه امن ترین مکان برای توزیع ماسک است؛ اما به دلیل وجود بحران کرونا با اینکه داروخانه ها اولویت اول ما بودن ولی سهمیه ای برای آنها تخصیص داده نشد.

محمدی افزود: یکی از مشکلات وزارت صمت در تولید ماسک، تامین مواد اولیه تولید ماسک بود که اخیرا وزارت صمت دستور وارد سازی ماده اولیه تولید ماسک را داده است. طی جلسه ی هفته گذشته روسای سازمان حمایت و غذا و دارو، توزیع روزانه دو میلیون ماسک با قیمت 1050 تومان به داروخانه ها مصوب شد تا داروخانه ها این ماسک را با قیمت حداکثر 1300 تومان به فروش برسانند.

قیمت واکسن آنفولانزا اعلام شد + جزئیات

وی افزود: تقریبا یک هفته از ابلاغ این مصوبه می‌گذرد و منتظر دستور تسویه از جانب وزارت صمت هستیم. این ماسک ها هنوز توزیع نشده اند، اما پس از توزیع درصورت مشاهده قیمت های غیر مصوب، به شدت با متخلفان برخورد خواهیم کرد. امیدواریم این طرح با دستورات وزارات صمت تا پایان شهریور ماه اجرایی شود تا مردم برای فصل پاییز کمبودی نداشته باشند.

وی در رابطه با قیمت 4 برابری داروی پلاویکس گفت: داروی کلوپیدوگرل که برای بیماران قلبی عروقی مصرف می شود به میزان انبوه در کشور تولید شده، اما این دارو با برند تجاری پلاویکس نیز در کشور وجود دارد اما سازمان های بیمه موظف به پوشش این برند نیستند.

محمدی افزود: تخصیص ارز بسیاری از کالاها مثل شکر، برنج و برخی کالاهای اساسی به دلیل مشکل در تامین ارز از 4200 تومانی به ارز نیمایی تبدیل شده است و در مورد داروی پلاویکس نیز همین اتفاق رخ داده است. چون تولیدکننده داخلی دارد برای حمایت از تولید داخلی و بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری به دلیل ورود مواد اولیه این دارو از خارج از کشور ارز 4200 تومانی به این برند تعلق نمی گیرد بنابراین با افزایش قیمت این دارو مواجه شده ایم اگرچه دیگر مجوزی برای ورود داروهای خارجی مشابه داخل نداریم.

وی درباره قیمت گذاری داروها اظهار داشت: زمانیکه ما مقدار کافی ارز داشتیم مشکلی نداشتیم ولی وقتی با کمبود ارز مواجه شدیم این ارز 4200 تومانی به نیمایی تبدیل شد و به تبع آن قیمت داروها هم بالا رفت.

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره واردات واکسن آنفولانزا و تخصیص ارز آن گفت: مصرف واکسن آنفولانزا در سال گذشته مجموعا 1 میلیون و 800 هزار است که 250 هزار عدد از آن برای گروه های پرخطر بوده است و این تعداد امسال برای گروه های پرخطر به 2 میلیون و 500 هزار یعنی 10 برابر رسیده است و برای سایر گروه ها بودجه 10 میلیون عددی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه ما همچنان مشکل تامین ارز داریم افزود: امسال مراقبت مردم در برابر آنفلوآنزا بسیار بیشتر شده و ما احساس می کنیم نیاز به تزریق این واکسن کمتر شده باشد ولی متاسفانه با اطلاع رسانی هایی که با تمرکز بر نیاز همگانی به این واکسن انجام شده باعث شده همه مردم فکر کنند باید این واکسن را تزریق کنند که این امر موجب واردات بیشتر و مصرف ارز بالاتر خواهد شد.

محمدی در خصوص نحوه قیمت گذاری دارو و فرآورده‌های بیولوژیک اظهار داشت: قیمت گذاری در زمینه دارو و فرآورده های بیولوژیکی با استناد به ماده 20 قانون مصوب 1334 در کمیسیون قیمت گذاری وزارت بهداشت انجام می‌گیرد. قیمت واکسن آنفولانزا برای گروه های پرخطر با ارز دولتی 40 تا 50 هزار تومان است اما قیمت واکسن وارداتی با ارز نیمایی متعاقبا اعلام خواهد شد.

قیمت واکسن آنفولانزا اعلام شد + جزئیات

به برخی افراد دریافت واکسن پیشنهاد می‌شود

آنفولانزا ممکن است برای برخی افراد بسیار خطرناک باشد و با عوارضی مانند سینه‌پهلو همراه شود. بنابراین، به این افراد پیشنهاد می‌شود که خود را واکسینه کنند

پیشنهاد می‌شود که واکسن آنفولانزا دریافت کنید، اگر:

سن شما 65 یا بالاتر است.

باردار و حداقل در هفته 16 بارداری هستید، یا کمتر از 16 هفته از دوران بارداری شما می‌گذرد و دریافت واکسن به دلایل دیگر به شما پیشنهاد شده است.

بیماری قلبی دارید.

دچار بیماری ریوی هستید.

دیابت دارید.

به دلیل بیماری یا مصرف دارو، بدن‌تان در برابر عفونت ضعیف شده است.

دچار نارسایی کبد یا کلیه هستید.

اضافه‌وزن دارید.

دچار بیماری عصبی و عضلانی با عوارض تنفسی هستید.

دچار معلولیت هستید.

مشکلات تنفسی سرفه کردن را برای شما دشوار کرده است یا دچار خلط هستید.

این پیشنهادها درباره بزرگسالان و کودکان بالاتر از شش ماه کاربرد دارد.

بستگان و اطرافیان افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف شده است، باید در برابر آنفولانزا واکسینه شوند.

قیمت واکسن آنفولانزا اعلام شد + جزئیات

شما باید هر سال خود را واکسینه کنید

تزریق واکسن شما را در برابر ویروس آنفولانزای همان سال محافظت می‌کند. دوره محافظت حداکثر یک سال طول می‌کشد و به همین دلیل باید هر سال واکسینه شوید. این واکسن برای ایجاد مصونیت در برابر ویروس آنفولانزای سال جاری تایید شده است.

تزریق واکسن پنوموکوک

همه افراد پیش-گفته، غیر از زنان باردار، باید در برابر پنوموکوک واکسینه شوند.

واکسن را باید کجا دریافت کنم؟

واکسن در مرکز بهداشت یا بیمارستان تزریق می‌شود.

واکسیناسیون چگونه انجام می‌گیرد؟

واکسن آنفولانزا با سرنگ تزریق می‌شود. تزریق معمولاً در قسمت بازو انجام می‌گیرد. در مورد کودکان زیر سه سال، تزریق معمولاً در قسمت ران انجام می‌گیرد. برای کودکان بالای دو سال و نوجوانان 18 ساله و کمتر، واکسن به شکل افشانه (اسپری) بینی نیز وجود دارد.

پس از تزریق واکسن، محل فرو رفتن سوزن ممکن است تا حدی قرمز و متورم شود. تزریق ممکن است درد اندکی نیز داشته باشد. ممکن است دچار تب، سردرد و درد عضلانی شوید. کودکان ممکن است دچار کم‌اشتهایی و لینت مزاج شوند. عوارض جانبی معمولاً ظرف یک تا چند روز برطرف می‌شود.

چه کسانی نباید واکسینه شوند؟

اگر تب داشته باشید، نباید واکسن دریافت کنید.

اگر به مواد غذایی حاوی تخم مرغ حساسیت دارید، نمی‌توانید واکسن آنفولانزا دریافت کنید.

بارداری و شیردهی

تزریق واکسن آنفولانزا خطری برای زنان باردار یا شیرده ندارد.

در زنان باردار ممکن است شدت بیماری در مقایسه با زنان غیرباردار بیشتر باشد. بنابراین، واکسیناسیون به زنان باردار پیشنهاد می‌شود. واکسن برای نوزاد نیز مصونیت ایجاد می‌کند.

اگر بیش از هفته 16 از دوران بارداری شما سپری شده است، یا کمتر از 16 هفته از دوران بارداری شما می‌گذرد و به دلایل دیگر واکسن دریافت کرده‌اید، بهتر است واکسن آنفولانزا دریافت کنید.

عامل سرماخوردگی چیست؟

ویروس "راینوویروس" از خانواده "پیکورناویروس ها" عامل اصلی سرماخوردگی است. همچنین ویروس های دیگری نیز مثل کوروناویورس، آدنوویروس، ویروس پاراآنفلوآنزا و ویروس سین‌سیشیال تنفسی، ممکن است باعث سرماخوردگی شوند. عفونت های باکتریایی نیز ممکن است به سرماخوردگی اضافه شوند که در این صورت علائم بیماری شدیدتر و دوره آن طولانی تر خواهد بود. در این مواقع ممکن است عفونت سینوس ها (سینوزیت)، گلو (فارنژیت) یا گوش (اتیت) را درگیر کند.

فقط پزشک می تواند تفاوت سرماخوردگی ویروسی و میکروبی را تشخیص دهد. با تجویز پزشک ممکن است آنتی بیوتیک نیز برای درمان لازم باشد. در این خصوص حتمأ لازم است که اقدام به خود درمانی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک نکنیم.

عامل بیماری آنفولانزا و تفاوت آن با سرماخوردگی

بیماری آنفولانزا با سرماخوردگی فرق دارد چون ویروس هایی که باعث آن می شوند از خانواده متفاوتی هستند. آنفولانزا توسط ویروس های خانواده " ارتومیکسو ویروس ها" ایجاد می شود که به سه گروه (A,B,C) تقسیم می شوند.

علائم آنفولانزا

تب، تعریق، سردرد، درد عضلات و مفاصل، گلو درد و گرفتگی بینی از علائم آنفولانزا هستند. برخی از انواع آنفولانزا مانند نوع خاصی از ویروس آنفولانزای A  که به آنفولانزای خوکی معروف است، ممکن است با اسهال و استفراغ نیز همراه باشد. آنفولانزا معمولأ بین ۲ تا ۷ روز طول می کشد.

ممکن است آنفولانزا در کودکان، سالمندان و کسانی که مشکلات قلبی – عروقی و یا تنفسی دارند، با عفونت ریه (پنومونی یا ذات الریه) همراه شود. چنین حالتی در افراد سالم کمتر دیده می شود.

باورهای نادرست در مورد سرماخوردگی و آنفولانزا

در مورد هر دوی بیماری های سرماخوردگی و آنفولانزا باورهای نادرستی وجود دارد. یکی از این باورهای نادرست، درمان آنتی بیوتیکی است که هیچ تأثیری بر روی ویروس سرماخوردگی و یا آنفولانزا ندارد، حتی مشکلات بیمار را بیشتر نیز می کند. ۲ نکته در مورد آنتی بیوتیک ها قابل توجه است:

آنتی بیوتیک ها برای درمان باکتری ها، عفونت های قارچی، و تک یاخته های انگلی مؤثر هستند و هیچ گونه تأثیری بر روی ویروس ها ندارند. از این رو هرگز نباید برای درمان سرماخوردگی یا آنفولانزای ویروسی مصرف شوند.

مصرف بی رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک باعث پدیده "مقاوت آنتی بیوتیکی" می شود، به این معنا که باکتری ها در اثر تماس زیاد با آنتی بیوتیک ها راه بی اثرکردن آن ها را یاد می گیرند و گویی آنتی بیوتیک در از بین بردن باکتری ناکارآمد می شود.

بنابر آمار رسمی، مصرف آنتی بیوتیک در ایران ۱۶ برابر استاندارد جهانی است.

منبع: فارس

ارسال نظر: