کدخبر: 31326

چگونه در پاییز کرونا را از آنفلوآنزا تشخیص دهیم؟

با توجه به نزدیکی فصل پاییز، در این مقاله سعی برآن داریم که تفاوت های این دو ویروس را بررسی کنیم.

آنچه دیگران می خوانند:

با توجه به اینکه ویروس کرونا قابلیت انتشار بسیار سریعی دارد، هر چه اپیدمی محلی کووید-19 بدتر باشد، ممکن است دو همه گیری نیز بدتر باشد. بیمارستان ها ممکن است زمان چالش برانگیزتری برای برخورد با دو نوع بیماری داشته باشند و ممکن است افرادی باشند که به هر دو بیماری مبتلا شوند.

فصل های آینده؛ پاییز و زمستان ممکن است به ما نشان دهند که این عفونت دوگانه چگونه بر بدن تاثیرگذار خواهد بود.

مشخص نیست که دنیا طی ماه های آینده با دو ویروس چگونه روبرو شود.

اما ویروس کرونا و آنفولانزا علائم مشابه بسیاری دارند، تقریبا غیرممکن است که پزشکان و بیماران بدون آزمایش بیماری اصلی را تشخیص دهند. بیماران باید هر دو آزمایش آنفلوآنزا و کووید-19 را انجام دهند، کیت های آزمایش دوگانه نیز ممکن است به زودی در دسترس باشند.

با توجه به این نکته، دو علامت وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید، زیرا ممکن است به شما کمک کند بین آنفلوآنزا و کووید-19 تمایز قایل شوید و اقدامات مناسب را سریعتر حتی قبل از آزمایش انجام دهید.

آرنولد مونتو، متخصص بیماری های اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان گفت: "ما کاملا گیج خواهیم شد".

وی به یک علامت متمایز کووید-19 اشاره کرد که می توانید حتی قبل از انجام آزمایش PCR مناسب از بیماری خود آگاه شوید. این علامت کاهش ناگهانی بو و چشایی است که به طور فزاینده ای در بیماران کووید-19 مشاهده شده است.

اما همه کسانی که به ویروس جدید مبتلا می شوند این علامت را ندارند. بر اساس نتایج تحقیق اخیری که در اروپا انجام شده، 85 درصد از 417 نفر مبتلابه کووید-19 خفیف تا متوسط این علائم را گزارش کردند.

آنفلوآنزا و سرماخوردگی های معمولی نیز می توانند به طور موقت باعث از بین رفتن بویایی شوند. اما ویروس کرونا ممکن است منجر به تجربه ناگهانی و عمیق تری در کاهش بویایی شود که حتی توانایی تشخیص شیرینی و تلخی را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین، ممکن است کووید-19 بدون گرفتگی بینی باشد.

کارل فیلپوت، متخصص گوش و حلق و بینی از دانشگاه آنگلیای شرقی بریتانیا (East Anglia )، یک مطالعه محدود انجام داد و به 30 نفر بر اساس سن و جنس آزمایش بویایی داد. یک سوم آنان مبتلابه کووید-19، 10 نفر سرماخوردگی شدید و 10 نفر به عنوان گروه کنترل عمل کردند.

کرونا

دکتر گفت: افرادی که به کووید-19 مبتلا شده باشند ممکن است در خانه محصولاتی مانند قهوه و پرتقال را استشمام کنند تا میزان درک بویایی مشخص شود.

یک علامت دیگر کووید-19 نیز وجود دارد که آن را از آنفلوآنزا متمایز می کند و این مورد تنگی نفس یا تنفس دشوار است. بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده از دست دادن بو و تنگی نفس در حال حاضر دو علامتی هستند که این بیماری را از آنفلوآنزا متمایز کرده است.

بر اساس نتایج منتشرشده یک تحقیق، نیمی از بیماران با موارد شدید بیماری ممکن است حدود یک هفته پس از شروع علائم دچار تنگی نفس شوند. این علامت نشان دهنده یک مسئله تنفسی شدید است که ممکن است بیماران به اکسیژن درمانی و حتی یک دستگاه تنفس نیاز داشته باشند.

کرونا ویروس

شما باید عادات تنفسی خود را بررسی کنید و به دنبال افزایش میزان آن باشید. نرخ های طبیعی، بین 12 تا 16 تنفس در دقیقه است. شما با وسیله ای به نام پالس اکسیمتر در خانه می توانید از طریق تنفس، بیماری کووید-19 یا آنفلوآنزا را تشخیص دهید. هنگامی که دستگاه مقادیر غیرطبیعی شناسایی کرد، باید با پزشک خود تماس بگیرید. میزان طبیعی باید بین 94 تا 100 باشد، میزان کمتر ممکن است اولین علائم هیپوکسمی را ایجاد کند، زیرا اکسیژن کافی در عروق عبور نمی کند.

به طورمعمول، تنها مشکلات تنفسی نیست و شما باید علائم دیگری را که با آنفلوآنزا و ویروس کرونا مشترک است را بررسی کنید که شامل تب و لرز، سرفه، بدن درد، خستگی، تهوع و اسهال است.

بااین حال، همه بیماران کووید-19 علائم یکسانی ندارند و ممکن است مواردی وجود داشته باشد که افراد دچار از دست دادن بویایی و تنگی نفس نشوند و ممکن است که به ویروس کرونا آلوده باشند و نه یک نوع آنفلوانزا.

به محض بروز علائم، ابتدا باید کووید-19 را در راس قرار دهید و فکر کنید ممکن است به آن مبتلا باشید. به این ترتیب، وقتی مجبور هستید از خانه خارج شوید، فاصله اجتماعی با دیگران را رعایت کنید. همچنین برای کاهش خطر انتقال ویروس به سایر اعضای خانواده همیشه ماسک صورت استفاده کنید. آزمایش آنفلوآنزا و کووید-19 باید در اولویت باشند، به خصوص اگر علائم بدتر شوند.

ارسال نظر: