کدخبر: 32720

دانش آموزان در پاییز و زمستان چه صبحانه ای بخورند

یک متخصص طب ایرانی، در مورد تغذیه دانش آموزان در فصل پاییز و زمستان، توصیه های مهمی را مطرح کرد.

آنچه دیگران می خوانند:

یک کارشناسی طب سنتی ایرانی در مورد ایمنی بدن و تغذیه دانش آموزان، اظهار کرد: اولین چیزی که دانش آموزان باید مد نظر داشته باشند شب‌ها زود خوابیدن است. به طوری که دانش آموزان دبستانی ۱۰ شب و دانش آموزان راهنمایی ۱۱ شب خوابیده باشند.

علیرضا یارقلی، افزود: این افراد هنگام صبح نیز باید ساعت شش تا هفت صبح بیدار شوند چرا که شب‌ها زود خوابیدن و صبح‌ها زود بیدار شدن بر روی سیستم ایمنی بدن، تقویت حافظه و سلامت جسم و جان مؤثر است.

وی در خصوص مصرف شام، گفت: فاصله غذای شب تا خواب دانش آموزان حداکثر باید دو تا سه ساعت باشد و اینگونه نباشد که بعد از مصرف غذا سریع به خواب بروند.

این متخصص طب ایرانی با تاکید بر اینکه دانش آموزان باید صبحانه کامل بخورند، ادامه داد: بعد از مصرف صبحانه حداکثر نیم ساعت بعد درس خود را آغاز کنند که این شامل دانش آموزان مجازی و حضوری می‌شود.

به گفته وی، مصرف مربای هویج، سیب و به برای صبحانه دانش آموزان مقوی است و همچنین شیر بادام، تخم مرغ عسلی و فرنی بادام نیز باعث تقویت مغز می‌شود.

یار قلی تاکید کرد: ساعت ۱۰ صبح بهتر است دانش آموزان یک واحد میوه مانند سیب، به، گلابی و یا هر نوع میوه دیگری که دوست دارد میل کند و ناهار نیز باید سبک مصرف شود به طوری که ساعت شش یا هفت بعدازظهر فرد احساس گرسنگی کند.

وی با تاکید بر اینکه در وعده عصرانه دمنوش عرق بیدمشک، توصیه می‌شود، گفت: دمنوش بادرنجوبه و به لیمو دمنوش های ضد استرسی هستند که به دانش آموزان توصیه می‌شود در وعده عصرانه استفاده کنند.

وی ادامه داد: برای تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف تخم بارهنگ و تخم بالنگ توصیه می‌شود که مصرف آن نیز این گونه است به همراه سه چهارم آب، یک چهارم گلاب و ۵ قطره زعفران استفاده شود.

یار قلی در وعده عصرانه مصرف فالوده سیب را که مقوی است توصیه کرد و گفت: هفته دو تا سه وعده توصیه می‌شود. این فالوده انرژی بخش، ضد استرس، مفرح بخش بوده و از بروز بدخلقی‌های کودکان جلوگیری می‌کند.

این متخصص طب سنتی با بیان اینکه شب‌ها حتماً از سرپوش استفاده شود، افزود: استفاده از سرپوش باعث می‌شود مغز سرد نشود و کسلی، بدخلقی، بی حالی، آبریزش بینی، خلط پشت حلق در روز نداشته باشیم و روی حافظه نیز تأثیر خوبی بگذارد.

وی تصریح کرد: ۹۰ درصد بیماری‌های زمستان با گذاشتن کلاه بر سر در شب برطرف می‌شود که این موارد به همه افراد توصیه می‌شود اما بچه‌ها اجبارشان بیشتر است. به دانش آموزان توصیه می‌شود در زمان‌هایی که آموزش مجازی دارند و در خانه بسر می‌برند هر ساعت یک تا دو دقیقه ورزش کنند، چرا که ورزش کارایی آنها را بالا می‌برد.

 

ارسال نظر: