کدخبر: 32834

حقایقی درباره شستن دستها که همه باید بدانیم

حقایق بسیار مهمی درباره شستن دست ها وجود دارد که حتما باید به خوبی رعایت کنید، به دلیل اینکه شستن دست ها به طور مداوم در طول روز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

آنچه دیگران می خوانند:

حقایقی بسیار مهم در مورد شستن دست ها

چند بار در روز باید دستان خود را بشوییم؟ آیا یک عدد دقیقی برای این موضوع وجود دارد؟ آیا باید از صابون استفاده کنیم، یا آب خالی برای شستن دست ها کافی است؟ نگران نباشید. این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک را آماده کردیم تا در مورد حقایقی راجع به مسئله ی مهم شستن دست ها با شما صحبت کنیم که شاید آن ها را تا به حال نادیده می گرفتید.

شستن-دستها

چند بار در روز باید دست ها را شست؟

مطالعات نشان می دهد که شما باید 6 بار در روز دست های خود را بشویید. از آن جایی که 16 ساعت در روز را بیدار هستیم، هر دو و نیم ساعت باید شستشوی دست ها را انجام دهیم.

کف دست ها در معرض 1500 نوع جرم مختلف و سطوح خاص بین هر بار شستن دست ها قرار می گیرد.

درباره-شستن-دستها

 جرم ها تا چه مدت زنده می مانند؟

جرم ها موجودات ریز و چسبنده ای هستند و می توانند روی دست ها یا در هر سطحی از 22 الی 24 ساعت زنده بمانند. ممکن است 10 دقیقه پیش دست خود را شسته باشید اما اگر به سرماخوردگی مبتلا باشید و دستتان را زیر بینی گرفته باشید، باید بیش از این ها دستان خود را بشویید زیرا به از بین بردن جرم های روی دست کمک می کند.

نحوه-شستن-دست

 از دست هایتان مراقبت کنید.

شما ممکن است در عرض نیم ساعت به راحتی بیش از 300 سطوح را لمس کنید. شاید برایتان عجیب باشد اما این جرم ها وارد دست شما می شوند. جالب است بدانید چیزهایی که در طول روز با آن ها سر و کار دارید، مثلاً گوشی موبایل ده برابر باکتری بیشتری نسبت به سنگ توالت دارد. افراد نیز به طور میانگین در یک ساعت 16 بار صورت خود را لمس می کنند.

خوب اگر بخواهیم واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم، باید گفت که نمی توان از لمس صورت خودداری کرد اما می توانید دست های خود را تمیز و فاقد جرم و آلودگی نگهدارید و بنابراین باید 6 بار در روز دستان خود را بشویید.

فواید-دست-شستن

 داشتن تکنیک برای شستن دست ها

تکنیک بسیار مهم است. طبق نظرات سازمان جهانی سلامت، تکنیک صحیح و منظم برای شستن دست ها، مهم ترین موردی است که باید آن را رعایت کنید زیرا از بیماری ها جلوگیری می کند و حتی می تواند بهتر از واکسن و یا درمان های دارویی عمل کند. البته منظورمان این نیست که به واکسن نیاز ندارید اما می توانید با تکنیک صحیح از فواید زیاد دست شستن بهره مند شوید.

کاهش ابتلا به بیماری ها

شستن دست ها به صورت مداوم خطر بیماری ها را به نصف می رساند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کند که شستن دست ها خطر بیماری ها را تقریباً 50 درصد کاهش می دهد. بنابراین باید دستان خود را به طور منظم بشویید و باکتری ها را از آن دور کنید.

استفاده از آب و صابون

شستن دست ها با آب بدون صابون باکتری ها و جرم ها را از بین نمی برد و باعث می شود که آن ها روی دست شما زنده باقی بمانند و آسیب رسان باشند. پس حتما از آب و صابون استفاده کنید. توجه داشته باشید که مواد ضدعفونی کننده های دست نمی توانند بهتر از صابون عمل کنند.

کمک به کنترل بیماری ها

شستن دست ها به طور منظم از 75 میلیون مورد وخیم بیماری مانند بیماری های رایج مثل اسهال و مشکلات معده که افراد زیادی را هر سال درگیر می کند، جلوگیری می کند. این عدد بسیار بزرگ است. بنابراین دستان خود را بشویید و از این مشکلات دور شوید.

ارسال نظر: