کدخبر: 33139

بایدها و نبایدهای خوردن پرتقال

پرتقال جزء مرکبات نارنجی به شمار می آید. براساس یافته های به دست آمده این میوه باعث تقویت و جلوگیری از ابتلا به بیماری هایی از جمله سرماخوردگی و آنفلوانزا می شود.

آنچه دیگران می خوانند:

پرتغال حاوی ترکیباتی از جمله 192 کیلو ژول (46 کیلو کالری) انرژی، 11.75 گرم کربوهیدرات، 9.35 گرم قند، 0.12 گرم چربی، 0.94 گرم پروتئین، 86.75 گرم آب، 0.100 میلی گرم ویتامین B1 (تیامین)، 0.040 میلی گرم ویتامین B2 (ریبوفلاوین)، 0.400 میلی گرم ویتامین B3 (نیاسین) و 0.250 میلی گرم پانتوتنیک اسید، 0.18 میلی گرم ویتامین E، 40 میلی گرم کلسیم، 0.10 میلی گرم آهن، 10 میلی گرم منیزیم، 14 میلی گرم فسفر، 181 میلی گرم پتاسیم و 0.07 میلی گرم روی است.

پرتقال دارای درخت همیشه سبز و پر برگ بوده است و ارتفاع این درخت به ده متر نیز می رسد. این میوه از جنوب شرقی آسیا (هندوچین) ریشه گرفته و میوه ای پیوندی به شمار می آید. یکی از معروف ترین نوع پرتقال در سراسر جهان تامسون ناول بوده است که پایتخت لبنان از مهم ترین و معروف ترین مکان های کشت آن به شمار می رود.

یکی از بهترین خواص این میوه جلوگیری از ابتلا به سرطان معده است. افراد مبتلا به بیماری زخم معده از نوشیدن آب پرتقال به شدت پرهیز کنند.

خواص پرتقال که نباید از آن غافل بمانید

1_بر اساس یافته های محققان استفاده از پرتقال در جلوگیری از سرطان لوزالمعده موثر است.

2_ یکی از دارو های مفید و موثر در کاهش کلسترول خون به شمار می آید.

3_ پرتقال درمان کننده و ضد عفونت های میکروبی است.

4_مفید برای معده و درمان گاز معده.

5_استفاده از برگ های پرتقال بر شست و شوی ورم ها و کاهش درد تاثیر فراوانی دارد.

6_یک آرام بخش خوب به حساب می آید.

7_مفید برای تمیزی و پاکسازی پوست.

بر اساس توصیه متخصصان و پزشکان مصرف پرتقال در دوران بارداری هم برای مادر و هم برای جنین بسیار مفید بوده است. یکی دیگر از فواید شگفت انگیز این میوه خوشمزه به علت وجود انواع ویتامین و کلسیم که با نزدیک شدن به سرما باید یادآور آن باشیم خاصیت ضد سرماخوردگی و آنفلوانزا بودنش است.

مضرات پرتقال را بشناسید

1_وجود قند زیاد در پرتقال موجب اضافه وزن، پوسیدگی دندان ها و افزایش قند خون می شود.

2_استفاده از پرتقال برای افراد مبتلا به بیماری دیابت، صرع، تشنج، روماتیسم و افرادی که بی اختیاری ادرار و ریفلاکس گوارشی دارند، توصیه نمی شود.

3_پرتقال شیرین دارای طبع سرد و تر و پرتقال ترش دارای طبع سرد و خشک است؛ بنابراین افراد مبتلا به بیماری های بلغمی و سودایی مزاج از مصرف این میوه به شدت اجتناب کنند همچنین مسهل پرتقال گلپر و نمک است.

4_ هرگز پس از میل کردن پرتقال از چای و نوشیدنی های گوناگون استفاده نکنید، زیرا پزشکان توصیه می کنند از مصرف نوشیدنی ها پس از خوردن میوه به خصوص میوه های آبدار باید جلوگیری شود.

5_یکی از بهترین ساعت های مصرف این میوه خوشمزه بعد از ظهر و یکی از بدترین زمان استفاده از آن شب هنگام است؛ بنابراین خوردن پرتقال در ساعات پایانی روز و شب مفید نبوده و نیست.

 

ارسال نظر: