کدخبر: 33383

با این خوراکی ها مواد زائد را از بدنتان دفع کنید

مصرف غذاهای حاوی چربی‌های اشباع، افزودنی‌ها، شکر، دخانیات و آلودگی هوا، بدن را دچار تجمع مواد زائد می‌کند که زمینه‌ی ابتلاء به بیماری‌ها را تشدید می‌کند.

آنچه دیگران می خوانند:

دفع مواد زائد از طریق کبد، روده‌ها، ریه‌ها، کلیه‌ها و پوست انجام می‌شود. گرچه روش‌هایی مانند سونا و ماساژ به‌خاطر افزایش تعریق در این زمینه مؤثر هستند اما مصرف بعضی مواد غذایی نیز مفید خواهند بود زیرا عملکرد اندام‌ها را برای پاکسازی تحریک می‌کنند.

شش ماده غذایی را که به دفع سریع‌تر مواد زائد ایجاد شده در بدن کمک می‌کند، عبارتند از: سیر حاوی ترکیبی به‌نامآلیسین است که مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی شده و در برابر بیماری‌های قلبی و بیماری‌های گوارشی از جمله سرطان دستگاه گوارش نقش حفاظتی دارد. بنابراین، بهترین روش این است که سیر خام و خرد شده میل شود زیرا زمانی که بوی سیر آزاد شود، نشان‌دهنده عملکرد آلیسین خواهد بود

ترب سیاه برای افرادی که عملکرد کبد خوبی ندارند، توصیه می‌شود. این ماده غذایی مستقیماً بر کبد، پانکراس و کیسه صفرا تأثیر می‌گذارد، تولید صفرا را افزایش می‌دهد و به بدن در دفع سریع مواد زائد از طریق روده‌ها کمک می‌کند. البته ترب سیاه به‌دلیل خواص دیورتیک و تصفیه‌کننده کلیه‌ها نیز شهرت دارد.

گزنه گیاهی با خواص دارویی است که معمولاً به‌شکل مرهم یا دمنوش استفاده می‌شود. این گیاه خاصیت دیورتیک قوی دارد و با بهبود عملکرد کلیه‌ها و مثانه، به دفع مواد زائد کمک می‌کند. البته گزنه خواص ضدالتهابی نیز دارد و تأثیر آن در مقابله با روماتیسم هم شناخته شده است.

کدوحلوایی تأثیر خوبی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد زیرا سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند آلفاکاروتن و بتاکاروتناست. البته منبع غنی از پتاسیم نیز محسوب می‌شود که این ماده در حفظ فشار خون ایده‌آل ضروری است. جالب اینکه هرچه جریان خون در حد بهتری باشد، اکسیژن‌رسانی و از طرفی دفع مواد زائد از اندام‌ها بهتر اتفاق می‌افتد.

گریپ‌فروت به‌خاطر مقدار بالای ویتامین C شهرت دارد و در مقابله با خستگی و عفونت‌ها مؤثر است. گریپ‌فروت یکی از بهترین خوراکی‌ها برای پاکسازی بدن است زیرا فیبرهای فراوانی دارد که عملکرد سیستم گوارش را تسریع می‌کنند. همچنین پاکسازی بدن نیاز به تأمین آب در اندام‌ها دارد که از این جهت نیز گریپ‌فروت میوه‌ای عالی است.

پیاز همانند سیر جز خوراکی‌های مفید برای مقابله با بیماری‌ها از جمله عفونت‌های گوش و حلق و بینی است. البته پیاز سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست، نقش محافظ در برابر کلسترول بدن خون دارد و به بهبود جریان خون کمک می‌کند که در نتیجه دفع مواد زائد و سمی را تسریع می‌کند.

 

ارسال نظر: