کدخبر: 34599

مهمترین راه برای شکست کرونا چیست؟

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران تنها راه شکست کرونا در کشور را عبور از دالان بهداشت دانست و گفت: حل مشکل کرونا راه حل بهداشتی دارد.

آنچه دیگران می خوانند:

امروز چهارشنبه دکتر علیرضا زالی در سیزدهمین همایش دانشجویی تازه های علوم بهداشتی کشور که با حضور دکتر انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران و جمعی از متخصصان در دانشکده بهداشت و ایمنی برگزار شد،  با اشاره به نگاه مسئله محور و معطوف به مسایل بهداشتی این همایش اظهار کرد: طراوت و نشاط بن مایه تحرک نوین دانشجویی در عرصه های بهداشتی است که این مهم در این همایش به چشم می خورد.

فرمانده عملیات مدیریت مقابله با کرونا در کلان شهر تهران مسئولیت پذیری اجتماعی را یکی از اساسی ترین فاکتورهای پیشرفت بهداشت در کشور دانست و تقویت و توجه بیشتر دانشجویان‌به فرآیندهای اجتماعی را خواستار شد.

coronavirus-3 (1)

دکتر زالی خاطرنشان کرد: دانشجویان با برگزاری این دست از همایش ها تمرین و ممارست می کنند تا در آینده کاری و حرفه ای خود در مورد مسایل جامعه بی تفاوت نباشند.

وی با اشاره به نوپدید بودن و فراگیری بیماری کرونا در دنیا، تجربیات اندک جهانی در مقابله با این ویروس را یادآور شد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران آسیب شناسی شیوع گسترده کرونا در کشور را بی توجهی و ضعف زیرساخت های بهداشتی  به بیماری های عفونی در کشور دانست و تاکید کرد: کرونا ثابت کرد خصوصا در کشورهای در حال  توسعه بیماری های واگیر مورد غفلت تاریخی واقع شده اند، بنابراین تقویت حوزه بهداشت برای ریشه کنی بیماری امری بدیهی است.

وی مرگ و میر بالا بر اثر کرونا را  یکی ازمشکلات کشورهای در حال توسعه ذکر کرد و توجه بیش از پیش به  تقویت مولفه های بهداشتی را مورد تاکید قرار داد.

دکتر زالی ادامه داد: متلاشی شدن سیستم های بهداشتی یکی از پیامدهای تلخ کروناست که در سایه تحریم‌های جهانی خصوصا در کشورهای در حال توسعه  بیش از پیش خودنمایی می کند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهرتهران افزود: از سوی دیگر مصادره علم و مسائل بیولوژیک مربوط به مقابله با کووید ۱۹از سوی بسیاری از کشورها در منظر افکار عمومی روشن شد.

وی با بیان این که زمانی که کرونا وارد کشور شد سیستم بهداشت مورد غفلتی تاریخی قرار داشت به سهم ناچیز منابع و سرمایه گذاری در حوزه بهداشت در مقایسه با حوزه درمان اشاره کرد.

بازسازی زیرساخت های بهداشتی یکی از مهم‌ترین مواردی بود که دکتر زالی برای کنترل و پیشگیری از بیماری های واگیر دار به آن اشاره کرد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران ماندگاری فرآیندهای زیرساختی بهداشتی را یکی دیگر از  مشکلات حوزه بهداشتی کشور توصیف کرد و در ادامه تامین انسانی مورد نیاز در حوزه بهداشت را ضروری دانست.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که پایین ترین سهم استخدامی در ۲۰ سال اخیر مربوط به حوزه بهداشت است گفت: تراز منفی سهم استخدامی در حوزه بهداشت نگران کننده است و لازم است که جبران شود.

دکترزالی، واگذاری برخی بخش های حاکمیتی حوزه بهداشت به بخش خصوصی را یکی دیگر از چالش های بهداشتی کشور دانست و خاطرنشان کرد: آمارها بیانگر این مهم است که کرونا در حوزه های که برون سپاری شکل گرفته گسترش بیشتری داشته است.

عدم هماهنگی زیرساخت‌های بهداشتی کشور با تغییرات ساختاری شهرها و کلان شهرها یکی دیگر از مواردی بود که دکتر زالی به آن اشاره کرد و تقویت این حوزه را ضروری ذکر کرد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهرتهران با تاکید بر ضرورت آسیب شناسی جدی در حوزه بهداشت، تامین نیروی انسانی، بازسازی نظام بهداشتی، استفاده از فرآیندهای اجتماعی، تغییر نظام مراقبت اولیه، حمایت ویژه از فرآیندهای جذبی و بهره مندی از فرآیندهای ترکیبی در سامانه بهداشتی و درمانی را برای تقویت حوزه بهداشت و مقابله با کرونا ضروری ذکر کرد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران توجه به فرامین ۱۲ گانه  مقام معظم رهبری برای مقابله با شیوع کرونا را ضروری عنوان کرد.

انجام مراقبت های فعال سیستماتیک بهداشتی، کاهش فرآیندهای بروکراسی در حوزه بهداشت، استفاده از پتانسیل های شرکت های دانش بنیان، تعامل بیشتر دستگاههای مختلف کشور، بهره مندی از ظرفیت های بسیج محلات از دیگر مواردی بود که دکتر زالی برای تقویت زیرساخت های حوزه بهداشتی و کنترل کرونا بر ضرورت توجه به آن تاکید کرد.

دکتر زالی همچنین با بیان اینکه مرگ و میر نقطه پایانی یک فرآیند است ، گفت: ما برای اینکه بتوانیم میزان مرگ و میر را تغییر دهیم باید ورودی های این فرایند از جمله شمار بیماران بستری، سرپایی و ایزولاسیون، بیمار یابی و ... را تغییر دهیم.

وی با اشاره به پنج مرحله ضروری برای کنترل بیماری کرونا از جمله  شناسایی سریع مبتلایان، جداسازی سریع، درمان سریع، پیگیری وضعیت بهبودیافتگان و ردیابی مبتلایان، گفت: تا وقتی این پنج اصل به درستی انجام نشود نمی توان انتظار پایین آمدن مرگ و میر را داشت. 

وی با اشاره به وجود نقاط ضعف و چالش در زیرساخت های درمانی کشور تاکید کرد: باید از تجربیات کشورهای دیگر در باره این بیماری استفاده کنیم.

 دکتر زالی، با بیان اینکه اگرچه امید به زندگی در کشور تا ۷۷ سال افزایش یافته است، بر کاهش کیفیت زندگی میانسالان با وجود بیماری های مختلفی مانند دیابت، فشارخون و ... اشاره کرد و آن را عاملی برای افزایش میزان مرگ و میر ناشی از کرونا عنوان کرد. 

وی در خصوص دلایل دیگر آمار بالای مرگ و میر در ایران گفت: بین بروز بیماری و مراجعه فرد به پزشک تاخیر وجود دارد و یکی از دلایل آن ترس مردم از مراکز درمانی است.

دکتر زالی با اشاره به اینکه تا انتهای اسفند افرادی مانند بیماران سرطانی و افراد مسن که در گروه خطر قرار داشتند، در جامعه حضور پیدا نکردند و خود را قرنطینه کردند، گفت: ولی بعد از آن به دلایل مختلف اقتصادی و ... وارد جامعه شدند که همین مسئله یکی از دلایل بالارفتن آمار مرگ و میر بیماران کرونایی است.

دکتر انوشیروان محسنی بندپی در بخش دیگری از این همایش با اشاره به جمعیت بالا و پیچیدگی های مدیریت بحران در استان تهران، گفت: در استان تهران ۴۹۶ هزار نفر کارمند دستگاه اجرایی و ۲۰۰ هزار نفر کارمندملی وجود دارد، همچنین در حوزه امکانات بهداشتی و درمانی علی رغم اینکه در کشور به صورت میانگین در ازای هر ۱۱۰۰ نفر یک خانه بهداشت وجود دارد، در تهران در ازای هر ۳۳۰۰ نفر یک خانه بهداشت وجود دارد.

وی ادامه داد: همچنین در حالی که در کشور به صورت میانگین در ازای هر ۱۱ هزار نفر یک پایگاه سلامت وجود دارد، این رقم در تهران به ازای هر ۱۵ هزار نفر است.

استاندار تهران در ادامه با اشاره به اینکه در کشور در ازای هر ۲۲ هزار نفر یک مرکز بهداشت شهری وجود دارد، وجود یک مرکز بهداشت در تهران را در ازای هر ۵۰ هزار نفر عنوان کرد.

دکتر محسنی بندپی با اشاره به تفاوت وضعیت بهداشتی تهران با میانگین کشوری، ضعف موجود در ساختار بهداشتی استان تهران را یکی از مهمترین عواملی دانست که مدیریت بیماری کرونا در این استان را با دشواری های بیشتری رو به رو می کند.

وی با اشاره به ضرورت همراه سازی، جلب مشارکت و اقناع مردم، بر لزوم ورود پررنگ تر متخصصان بهداشت به میدان مبارزه با کرونا تاکید کرد.

استاندار تهران با اشاره به اینکه حوزه بهداشت در سال های گذشته در کشور مورد غفلت واقع شده است، ورود مقام معظم رهبری به این میدان و انعقاد تفاهم نامه بین وزارت بهداشت و بسیج جامعه پزشکی را که در راستای جلب مشارکت مردمی است، در تقویت زیرساخت های بهداشتی موثر دانست.

وی همچنین با بیان اینکه تمام دستگاه های کشور ملزم به تلاش برای گسترش ارایه خدمات الکترونیکی هستند، توفیق دراین هدف را در بین دستگاه های اجرایی استان حدود ۵۰ درصد عنوان کرد.

استاندار تهران شفافیت، افزایش سرعت و سهولت را از جمله مزایای ارایه خدمات به صورت الکترونیکی برشمرد و تقویت این حوزه را گامی مهم در راستای جلوگیری از شیوع کرونا عنوان کرد.

 دکتر حمید سوری استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو کمیته ملی ستاد مقابله با کرونا نیز در بخش دیگری از این همایش با بیان اینکه کرونا یک اپیدمی حاد پیشرونده است، خواستار حضور هرچه پررنگ تر دانشجویان علوم بهداشتی در نبرد با کرونا شد.

وی همچنین مطرح شدن مباحث غیر علمی در سطوح مدیریتی را عاملی برای  کاهش اعتماد عمومی دانست و بر ضرورت عملیاتی شدن تصمیمات علمی در سطوح کلان تاکید کرد.

وی در ادامه بر لزوم تقویت ارتباط بین یافته های پژوهشی و حوزه اجرا تاکید کرد و خواستار اجرایی شدن بسیاری از پژوهش های مراکز تحقیقاتی به ویژه در حوزه بهداشت و سلامت شد.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در سیزدهمین همایش دانشجویی تازه های علوم بهداشتی کشور که ۲۰ و ۲۱ آبان در دانشکده بهداشت و ایمنی برگزار شد، تنها سخنرانان اصلی پنل به صورت حضوری در این همایش شرکت کردند و باقی علاقه مندان به صورت مجازی همایش را دنبال کردند.

ارسال نظر: