کدخبر: 35904

از کجا می شود فهمید ریزش مو ارثی است

ریزش مو مشکل بزرگی نیست که نتوان آن را درمان کرد بر اساس مطالعات علمی ریزش ۸۰ تا ۱۰۰ تار مو به صورت روزانه طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد.ما در این مطلب به بررسی ریزش مو ارثی خواهیم پرداخت

آنچه دیگران می خوانند:

ریزش مو مقوله ای است که خیلی از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند ریزش مو دلایل متعدد و مختلفی دارد اما گاهی دلیل ریزش مو را ارثی قلمداد می کنند حال سوال پیش می آید که از کجا می شود فهمید ریزش مو ارثی است ما در این مطلب از پرشین وی به بررسی ریزش مو ارثی خواهیم پرداخت

ریزش مو ارثی

ریزش مو ی ارثی بعد از سن بلوغ آغاز می شود و حالتی تدریجی و پیشرونده دارد. نیز الگوهای خاصی در ریزش مو وجود دارد . می تواند جلو و یا فرق سر را درگیر کند. به صورت ناگهانی و یا همراه با بیایهایی که می تواند زمینه ساز بروز ریزش مو باشد همراه نیست. این افراد در افراد فامیل نیز افرادی را با همین ویژگی خواهند دید. معاینه فرد توسط متخصص برای تآیید نوع ریزش مو ضروری است .

بیشتر بدانید از ریزش موی ارثی و ژنتیکی

علت ریزش مو گاهی در گرو طاسی الگوی مردانه و زنانه و ژنتیک است. در مورد طاسی با الگوی مردانه، نوعی ریزش مو ناشی از ترکیب علت‌هایی چون عوامل ژنتیکی و هورمون‌های جنسی مردانه دخیل هستند. در طاسی الگوی زنانه بیشتر ژنتیک موثر است. این نوع ریزش مو (در زنان و مردان) هنگامی اتفاق می‌افتد که فولیکول مو به مرور زمان منقبض می‌شود و باعث عدم رشد مو می‌شود. در مردان این علت ریزش مو خود را با طاسی در ناحیه فرق سر و شقیقه‌ها و … نشان می‌دهد . در خانم ها علائم طاسی با الگوی زنانه شامل کم تراکم یا کم پشت شدن موها است. بنابراین اگر شما از خانواده ای هستید که زنان یا مردان در سن مشخصی دچار ریزش مو می‌شوند، ممکن است مستعد ابتلا به آن باشید.

درمان چیست ؟

تنها راه جلوگیری از ریزش موی بیشتر و تأیید شده برای این مورد ماینوکسیدیل است. اما اگر این درمان اثر دلخواه و مورد انتظار فرد را به همراه نداشته باشد، پزشک ممکن است داروهای خوراکی مانند فیناستراید را تجویز کند که می‌تواند ریزش مو را متوقف کند یا حتی باعث رشد برخی شود. عمل جراحی برای پیوند یا کاشت مو نیز گزینه مناسبی است.

روش‌های مختلفی برای کاشت مو وجود دارند که از نظر تعداد گرافت، تعداد جلسات کاشت مو، شیوه‌ی برداشت فولیکول‌ها، ابزارهای استفاده شده، هزینه‌ها و عوامل دیگر با هم متفاوت‌اند. هر کدام از روش‌های کاشت مو مزایا و معایبی دارند و هرکدام در جای خود نتایج فوق‌العاده‌ای خواهند داشت.

ریزش مو ارثی

 

روش‌های کاشت مو در نگاه اول تفاوت زیادی دارند ولی اساس علمی آن‌ها تقریباً یکسان است. یعنی همان جمله‌ای که کمی قبل اشاره کردیم:«انتقال فولیکول‌ها از بانک مو به ناحیه‌ی گیرنده». این انتقال سه مرحله دارد: برداشت، آماده‌سازی و جایگذاری. ابتدا بیایید مراحل اصلی کاشت مو را بررسی کنیم و سپس به سراغ توضیح تک تک روش‌های کاشت مو برویم.

همین جا این را بدانید که تفاوت اصلی روش‌های مختلف کاشت مو در شیوه‌ی برداشت گرافت‌ها است. تکنیک‌های استفاده شده در مراحل آماده‌سازی و کاشت گرافت‌ها در تمامی روش‌های کاشت مو تقریباً یکسان است. به بیان دیگر وجه تمایز روش‌های کاشت مو در دو مرحله‌ی پایانی، صرفاً ابزار و وسایل استفاده شده است؛ وگرنه کاری که انجام می‌شود یا همان تکنیک اجرایی، یکسان است. ولی در مرحله‌ی برداشت، تکنیک‌های مختلفی داریم.

سایر درمان های ریزش مو

مزوتراپی مو یکی از روش‌های درمانی نسبتاً جدید (البته با بیشینه‌‌ای قدیمی) است که می‌تواند همراه با دیگر درمان‌های ریزش مو یا به تنهایی استفاده شده و تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد.

مهم‌ترین کاربرد مزوتراپی مو ، درمان ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه می دانند اما در واقع هیچ نتایج ثابت شده ای در این موضوع وجود ندارد. با وجود نبود نتایج ثابت شده در مورد درمان ریزش موی ارثی اما به هر حال توسط برخی پزشکان تجویز می شود.

ریزش مو ارثی

ریزش مو ارثیاز مزوتراپی می‌توان به عنوان درمان پیشتیبان یا مکمل، همزمان با سایر روش‌های درمانی ریزش مو استفاده کرد. بیشتر متقاضیان مزوتراپی افرادی هستند که از دو داروی مهم ریزش مو، یعنی مایندوکسیدیل و قرص فیناستراید استفاده می‌کنند و می‌خواهند نتایج بهتری بگیرند. البته مزوتراپی مو به تنهایی هم می‌تواند نقش موثری در جلوگیری از ریزش مو و بهبود کیفیت مو داشته باشد.

در گذشته به ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه، آلوپسی آندروژنی می‌گفتند؛ چون دانشمندان تصور می‌کردند که هورمون‌های آندروژنی (مانند تستسترون) علت این شکل ریزش مو هستند. امروزه می‌دانیم که علاوه بر هورمون‌ها، عوامل ژنتیکی و محیطی هم می‌توانند تاثیر چشمگیری بر آلوپسی آندروژنی داشته باشند. به همین دلیل داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید که عملکرد اصلی‌شان مهار هورمون‌های آندروژنی است، برای تمام افراد جواب نمی‌دهند. تنها در ۴۰ تا ۶۰ درصد از مصرف‌کنندگانِ این دو دارو، بهبود وضعیت موها مشاهده می‌شود. حال این اثر می‌تواند به شکل قطع ریزش مو، افزایش رشد موها یا بهبود کیفیت و ضخامت‌ تارهای مو باشد.

ارسال نظر: