کدخبر: 36000

حکایت ناخن‌ها از سلامت بدن

علایم بسیاری از مشکلات کبدی، ریوی و قلبی می‌تواند در ناخن‌ها ظاهر شود، درصورت مشاهده کوچک‌ترین تغییرات در ظاهر ناخن‌ها بهترین اقدام مراجعه به پزشک در اسرع‌وقت است.

آنچه دیگران می خوانند:

موسسه سلامت و بهداشت عمومی کشور روز شنبه در گزارشی تاکید کرد: استرس باعث می‌شود که خطوط پهلو به پهلو روی ناخن‌ها ظاهر شود و تغییر رنگ ناخن می‌تواند به طور معمول خال خوش خیم یا ملانوم سرطانی باشد. اگر پوست زیر قسمت سخت ناخن که نوک انگشتان را می‌پوشاند به رنگ قهوه‌ای دربیاید، باید با یک متخصص پوست مشورت کنید.

کیست‌های کوچکی که در مجاورت یا روی کوتیکول ناخن رشد می‌کنند، ممکن است در اثر ابتلا به آرتروز ایجاد شوند. این موارد خوش‌خیم هستند و بهترین راه برطرف کردن آنها، توسط جراح دست است.

بر اساس این گزارش، پسوریازیس بیماری پوستی است معمولاً با لکه‌های پوسته‌پوسته و قرمز مشخص می‌شود و می‌تواند ناخن‌ها و انگشتان پا را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

اگر روی ناخن تغییر رنگ قرمز یا زرد دارید باید با متخصص پوست خود مشورت کنید، ایجاد حفره در ناخن نیز اغلب در افراد مبتلا به پسوریازیس شایع است.

بیماری کلیه در برخی مبتلایان به این بیماری، بستر ناخن‌ها که در افراد سالم به‌وضوح قابل رویت است، محو می‌شود و در این حالت ناخن منظره سفید رنگ پیدا می شود،  این عارضه بیشتر در بیمارانی که آلبومین سرم آنها کاهش می‌یابد، دیده می‌شود. درمان این عارضه به درمان نارسایی کلیه بستگی دارد.

مشاهده نوار تیره‌رنگ روی ناخن، همیشه به معنای در خطر بودن جانتان نیست،  اگر از ۷۰ سالگی عبور کرده باشید، می‌توانید این نوار تیره‌رنگ را به عنوان یکی از نشانه‌های پیر شدن درنظر بگیرید اما اگر جوان هستید باید برای پیدا کردن دلیل این مشکل، جدی‌تر با پزشک مشورت کنید.

نارسایی احتقانی قلب، بیماری کبد یا ابتلا به دیابت ممکن است زمینه را برای ایجاد این نوار تیره‌رنگ روی ناخن‌ها فراهم کرده باشد.

جلوگیری از شرایط زمینه‌ای که بر ناخن های ما تاثیر می‌گذارد، همیشه امکان‌پذیر نیست، اما مردم می‌توانند با هیدراته ماندن و داشتن یک رژیم غذایی متعادل، مصرف کافی ویتامین بی و روی، از ناخن‌های خود مراقبت کنید.

 

ارسال نظر: