کدخبر: 30473

واکنش آیدین آغداشلو نقاش برجسته به حواشی اخیر؟ + جزییات

اتهاماتی اخیرا به آیدین آغداشلو نقاش باسابقه زده شده است که طبق اعلام واسطه هایی او همه آن ها را تکذیب کرده است. اما باید دید حال این اتفاق به کجا ختم خواهد شد.

آنچه دیگران می خوانند:

آیدین آغداشلو نقاشی را از کودکی آموخته است و امروز از چهره های سرشناس هنری ایران است که در سال های اخیر، افشای ای میل های خصوصی استاد در رسانه ها، بازتاب پیدا کرده و حاشیه های پر رنگ تر از متن را برای دارنده نشان هنر و ادب شوالیه فرانسه در پی داشت. استاد آیدین آغداشلو، متولد هشتم آبان ماه سال ۱۳۱۹ در شهر رشت است.

واکنش آیدین آغداشلو نقاش برجسته به حواشی اخیر؟ + جزییات

چهره مطرح نقاشی و گرافیک

او را باید یکی از چهره های مطرح نقاشی و گرافیک ایران معاصر دانست که آثار فاخری از خود به یادگار گذاشته است. تصویر گر شناخته شده کتابهای درسی و مجلات و موسسات خصوصی داخلی و بین المللی بوده و در موزه هنرهای معاصر پایتخت و موزه رضا عباسی نیز سابقه فعالیت داشت. پیش از انقلاب نیز در دفتر فرح پهلوی، فعالیت می‌کرد. شهره آغداشلو از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۹ با وی زندگی میکرد و از همسر دوم خود، فرزندانی به نام تارا و تکین دارد. این هنرمند دیار رشت، آثار برجسته ای چون خاطرات انهدام، هویت: در ستایش ساندرو بوتیچلی متتشر کرده است.

آیدین آغداشلو فرزند محمد بیک آغداشلو و مادرش ناهید نخجوان نام داشت. او متولد محله آفخرای رشت است. آیدین آغداشلو، آموزش نقاشی را از ۵ سالگی آغاز کرد. در کلاس های نقاشی موسیو بازیل در سن ۱۱ سالگی در محله قلهک تهران پیش از انقلاب، ثبت نام کرد و از ۱۶ سالگی، طراحی گرافیک را در موسسه آشنا شروع کرد.

واکنش آیدین آغداشلو نقاش برجسته به حواشی اخیر؟ + جزییات

آیدین آغداشلو پیش از انقلاب

در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران ثبت نام کرد. نخستین نمایشگاه آثار استاد آیدین آغداشلو در سال ۱۳۵۴در تهران برگزار شد. آیدین آغداشلو در دهه پنجاه شمسی، در برنامه های تلویزیونی : شیوه های دیدن ، موضوعات هنرهای تجسمی را تدریس می کرد. مشاور خرید آثار هنری در دفتر مخصوص فرح پهلوی، از جمله فعالیت های آیدین آغداشلو پیش از انقلاب بود.

تدریس آیدین آغداشلو در دانشکده هنر دانشگاه الزهرا تهران و تدریس نقاشی و گرافیک، از جمله فعالیت های استاد در دهه شصت بود. کلاس های نقاشی کارگاه آزاد هنرکده زنگار و نوشتن نقد فیلم در مجلات داخلی، از دیگر فعالیت های استاد است. برخی آثار استاد آیدین آغداشلو، الهامی از کارهای سالوادو دالی (نقاش فرا واقع گرایی اسپانیایی) و طراحی فضاهای سورئال بود. شناسایی سهام‌های پرسود از طریق این ربات قوی! روایت ۶۰ سال رفاقت کیارستمی با آیدین آغداشلو در مجلات و رسانه ها بیان شده است. آیدین آغداشلو در نیم قرن اخیر تلاش کرده تا بیان کننده تاریخ شفاهی فرهنگ و هنر معاصر ایران زمین باشد. او خود را نقاش و هنرمند محبوب دولت های پس از انقلاب نمی داند. منتقدانش، آیدین آغداشلو را دارای یک ساحت شرقی با رویای غربی می دانند.

واکنش آیدین آغداشلو نقاش برجسته به حواشی اخیر؟ + جزییات

آیدین آغداشلو در اینستاگرام

صفحه اینستاگرام رسمی آیدین آغداشلو ۲۴۰ پست منتشر کرده و ۱۱۱ هزار دنبال کننده دارد. سایت رسمی آیدین آغداشلو در نشانی aghdashloo.com قرار دارد.

آیدین آغداشلو

تصویری از اینستاگرام آیدین آغداشلو

مروری بر شماری از آثار آیدین آغداشلو

کتاب آسمان و زمینی و نگاهی به خوشنویسی ایرانی از آغاز تا به امروز

کتاب آقا لطفعلی صورتگر شیرازی

کتاب از پیدا و پنهان: گفت و گو آیدین آغداشلو با اصغر عبداللهی و محمد عبدی

کتاب از خوشی ها و حسرت ها: برگزیده گفتارهای و گفت و گوها از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۸

کتاب از دور و نزدیک سال ۱۳۹۴

کتاب این دو حرف: برگزیده مقالات از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴ کتاب برگزیده آثار نقاشی آیدین آغداشلو نشر سال ۱۳۹۱

کتاب چ‍ش‍م‌ان‍دازه‍ای‌ ای‍ران‌/ [ع‍ک‍اس‌] ن‍ی‍ک‍ول‌ ف‍ری‍دن‍ی‌؛ ب‍ا م‍ق‍دم‍ه‌ آی‍دی‍ن‌ آغ‍داش‍ل‍و و م‍س‍ع‍ود م‍ع‍ص‍وم‍ی‌؛ اش‍ع‍ار م‍ح‍م‍دع‍ل‍ی‌ ص‍ادق‍ی‌ (ی‍غ‍م‍ا)؛ ت‍رج‍م‍ه‌ س‍ی‍م‍ی‍ن‌دخ‍ت‌ س‍ی‍دف‍ت‍اح‌؛ خ‍وش‍ن‍وی‍س‍ی‌ ام‍ی‍راح‍م‍د ف‍ل‍س‍ف‍ی‌.

واکنش آیدین آغداشلو نقاش برجسته به حواشی اخیر؟ + جزییات

کتاب حرف آخر آیدین آغداشلو: مجموعه مقالات از ۱۳۵۳ تا ۱۳۹۳. نشر سال ۱۳۹۴ از نشر دید

آیدین آغداشلو در حال امضا کتاب: خانه ای با شیروانی قرمز، گفت و گویی مشترک با عباس کیارستمی و آغداشلو که توسط نشر ثالث منتشر شد

کتاب خانه‌ای با شیروانی قرمز [کتاب] : گفتگو با عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو/ مرجان صائبی. نشر ثالث ۱۳۹۵

کتاب در کنار برترین‌ هنرمندان معاصر: چهره‌هایی از فرهنگ و هنر معاصر ایران‌‫= By the side of the best contemporary artists‬/ عکس‌های حمیدرضا فرامرزی؛ مقدمه آیدین آغداشلو، ابراهیم حقیقی. نشر چتر فیروزه ۱۳۹۸

کتاب خوشنویسی ایرانی- نوشته ولی‌الله کاووسی ، شیلا بلر ، افسانه منفرد ، مهدی صحراگرد، آیدین آغداشلو،سیدمحمدمجتبی حسینی ، علیرضا هاشمی‌نژاد.

واکنش آیدین آغداشلو به اتهامات

در ساعات گذشته، اتهام‌های فراوانی در حوزه‌ی آزار جنسی، به‌چند نفر از اهالی هنر، از سینماگر گرفته تا استاد دانشگاه و فعال گردشگری... وارد شده.

واکنش آیدین آغداشلو نقاش برجسته به حواشی اخیر؟ + جزییات

آیدین آغداشلو، نقاش و نویسنده، یکی از افراد مورد اتهام قرار گرفته است که روایت‌های متعددی درباره‌ی او نقل شده است. دو نفر از اهالی رسانه، روایت‌های متفاوتی از واکنش آغداشلو به‌این اتهام‌ها را منتشر کرده‌اند. 

این هم استوری تارا آغداشلو، دختر آیدین آغداشلو: 

بدون منبع موثق تهمت شد خبر.

خبرنگاری غیراخلاقی و غیرقانونی.

و همچنان حیف تمام کسانی که واقعا صداشون باید برسه.

اما حقیت پنهان نمی مونه.

ارسال نظر: