کدخبر: 30625

تصاویر نایاب و غیر منتظره از محمدرضا شجریان + عکس

مدتی پیش استاد محمدرضا شجریان در بیمارستان بستری شد که طرفداران موسیقی و صدای استاد محمدرضا شجریان را به شدن نگران کرد. به تازگی تصویری از استاد آواز ایران منتشر شده که همه را غافلگیر کرده است.

آنچه دیگران می خوانند:

محمدرضا شجریان متولد 1 مهر 1319 در مشهد ، خواننده و موسیقیدان است. استاد محمد رضا شجریان مدتی پیش به علت عفونت ریه در بیمارستان بستری بود.

بهمن بابازاده در توئیتر خود این عکس ها را منتشر کرد و نوشت : تصاویری نایاب و دیده نشده از استاد محمدرضا شجریان (در حال رقص و خوشحالی) و همایون شجریان (در حال نواختن تنبک) در مراسم عروسی دختر استاد (افسانه) و پرویز مشکاتیان.

2424591_146

استاد آواز ایران را بیشتر بشناسید

محمدرضا شجریان متولد 1 مهر 1319 در مشهد ، خواننده و موسیقیدان است.

فارغ التحصیل دیپلم دانشسرای عالی (تربیت معلم) می باشد که بجز شهرت در موسیقی از قاریان قرآن بود و در خوشنویسی خط نستعلیق هم درجه ممتازی دارد.

 

پدر هنرمند استاد محمد رضا شجریان

پدر محمد رضا شجریان، حاج مهدی شجریان یکی از ملاکان بزرگ مشهد بود که صدای بسیار خوبی داشت که صرفا برای دوستان سرشناس خود که میهمانش بودند می خواند.

مادرمحمدرضا شجریان افسر شاهوردیان خانه دارد بود و چهار برادر بنام های علیرضا ، سیامک ، امیر و احمدعلی و یک خواهر بنام نسرین دارد.

ازدواج اول محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان برای اولین بار در سال 1340 وقتی 21 ساله بود با همکاری معلم خود خانوم فرخنده گل افشان 23 ساله ازدواج کرد.

ثمره این زندگی سه دختر و یک پسر بنام ها ؛ راحله متولد 1342 ، افسانه متولد 1344 ، مژگان متولد 1348 و همایون متولد 1354 می باشد

این زندگی در نهایت سال 1370 بعد از 30 سال به جدایی و طلق ختم شد.

ازدواج دوم محمدرضا شجریان در کانادا

استاد شجریان در سال 1370 در 53 سالگی با دختر 26 ساله بنام کتایون خوانساری ازدواج کرد که حاصل آن تولد پسری بنام رایان در سال 1376 در کشور کانادا بود.

 

درخشش محمد رضا شجریان در سن 12 سالگی 

محمدرضا از 4 سالگی به مراسم قرائت قران پدر می رفت تا اینکه سال 1331 در 12 سالگی از رادیو خراسان تلاوت قرآن او برای اولین بارپخش شد.

در سال 1338 وقتی 19 ساله بود با وجود مخالفت پدر با یک معلم موسیقی آشنا شد تا اینکه بعد از ورود به دانشسرای عالی شروع به یادگیری سنتور کرد.

در سال ۱۳۳۱ برای نخستین بار صدای محمدرضا شجریان از رادیو خراسان پخش می‌شود. سال ۱۳۳۲ محمدرضا شجریان عنوان شاگرد ممتاز را در بین دانش آموزان مشهدی از آن خود می‌کند و سپس در دبیرستان شاهرضا تحصیلات خود را پی می‌گیرد. همزمان در مسابقات فوتبال دبیرستان‌های مشهد هم حضور می‌یابد و در سال ۱۳۳۴ موفق می‌شود به تیم دانش آموزی استان راه یابد.

محمدرضا شجریان در سال ۱۳۳۶ به دانشسرای مقدماتی در مشهد می‌رود و از همین سال است که برای نخستین بار با یک معلم موسیقی به نام جوان ‌آشنا می‌شود. پی گیری جدی کار آواز سبب می‌شود تا در سال ۱۳۳۸ محمدرضا شجریان به اجرای آوازهایی بدون ساز و نیز قرائت قرآن برای رادیو خراسان بپردازد. یک سال بعد شجریان دیپلم دانشسرای عالی را می‌گیرد و به استخدام آموزش و پرورش در می‌آید و همزمان به تدریس در دبستان خواجه نظام‌الملک بخش رادکان می پردازد و نیز با سنتور آشنا می‌شود.

فعالیت استاد شجریان با نام مستعار

آشنایی با سنتور این اشتیاق را در وی شدت می‌بخشد که  با نت و فراگیری سنتور نزد آقای جلال اخباری و شروع سنتور سازی و تحقیق برای بهتر کردن صدای سنتور تجربه‌های خود در موسیقی را گسترش دهد.  

محمدرضا شجریان تا سال ۱۳۵۰ به این خاطر که پدرش می‌خواست خانواده آن‌ها بیشتر با قرائت قرآن و چهره مذهبی شناخته شوند، با نام مستعار سیاوش بیدگانی با رادیو همکاری می‌کرد، ولی بعد از آن پدرش به او اجازه استفاده از نام اصلی‌اش را داد.

 نخستین برنامه محمدرضا شجریان در رادیو ایران

محمدرضا شجریان پس از چند سال تدریس و مدیری دبستان‌های مشهد آذر ماه 1346 به تهران منتقل می‌شود و از همان بدو ورود با استاد احمد عبادی (نوازنده و نواساز نامی سه‌تار) آشنا می‌شود و همزمان به همکاری با رادیو ایران می‌پردازد و در کنار آن به کلاس درس آواز استاد اسماعیل مهرتاش و انجمن خوشنویسان نزد استاد بوذری می‌رود. آشنایی با رضا ورزنده (استاد سنتور) در تابستان همین سال بود. اجرا و ضبط نخستین برنامه در رادیو ایران که با عنوان "برگ سبز شماره ی 216" در شب جمعه 15 اذر ماه پخش شد از دیگر فعالیت‌های شجریان در این سال بود.

 

ربنای معروف استاد شجریان 

سال 1358 وقتی 39 ساله بود برخی از آیات قرآن را صرفا برای تمرین هنرجویان خود خواند تا اینکه با استقبال و تشویق همکارانش تصمیم به انتشار قطعه ربنا گرفت.

از آن زمان این قطعه (ربنا) به یکی از محبوب ترین آثار ایشان تبدیل شد که هر ماه رمضان تا قبل از ممنوع الصدایی از رسانه ملی پخش می شد.

ارسال نظر: