کدخبر: 31006

تصویر دیده نشده از حسین پناهی در جبهه + عکس

تصویری دیدنی از حسین پناهی با عنوان حسین پناهی در جبهه در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که حسابی مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است.

آنچه دیگران می خوانند:

حسین پناهی دژکوه در ۶ شهریور ۱۳۳۵ در روستای دژکوه متولد شد.

پرویز پرستویی نوشت:«ما گوسـفند را می خوریم

اما بره ها را دوست داریم

مرغ ها را می خوریم امّا

جوجه ها را دوست داریم

ما هـمدیگر را می کشـیم

امّا بچه ها را دوست داریم..

"حسین پناهی"

عکس: سال 59 اوایل شروع جنگ

تصویر دیده نشده از حسین پناهی در جبهه + عکس

بیوگرافی حسین پناهی

حسین پناهی دژکوه در ۶ شهریور ۱۳۳۵ در روستای دژکوه واقع در حوالی شهر سوق از توابع شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد متولد شد. پدرش علی‌پناه و مادرش ماه‌کنیز نام داشت. وی پس از اتمام تحصیل در بهبهان به توصیه و خواست پدر برای تحصیل علوم دینی به شهر قم رفت و در حجره‌ای در مدرسهٔ علوم دینی آیت‌الله گلپایگانی در قم ساکن و مشغول به تحصیل شد.

تصویر دیده نشده از حسین پناهی در جبهه + عکس

بازیگری حسین پناهی

حسین پناهی بازیگری را نخست از مجموعه تلویزیونی محله بهداشت آغاز کرد. سپس چند نمایش تلویزیونی با استفاده از نمایشنامه‌های خودش ساخت؛ با پخش نمایش دو مرغابی در مه از تلویزیون که علاوه بر نوشتن و کارگردانی خودش نیز در آن بازی می‌کرد، خوش درخشید و با پخش نمایش‌های تلویزیونی دیگرش طرف توجه مخاطبان خاص قرار گرفت. نمایش‌های دو مرغابی در مه و یک گل و بهار که پناهی آنها را نوشته و کارگردانی کرده بود، بنا به درخواست مردم به دفعات از تلویزیون پخش شد. در دهه شصت و اوایل دهه هفتاد، او یکی از نوآورترین نویسندگان و کارگردانان تلویزیون بود.

تصویر دیده نشده از حسین پناهی در جبهه + عکس

حسین پناهی به دلیل فیزیک کودکانه و شکننده، نحوه خاص سخن گفتن، سادگی و خلوصی که از رفتارش می‌بارید و طنز تلخ، بازیگر نقش‌های خاص بود. اما حسین پناهی بیشتر شاعر بود؛ و این شاعرانگی در ذره‌ذره جانش نفوذ داشت. نخستین مجموعه شعر او با نام من و نازی در ۱۳۷۶ منتشر شد. این مجموعهٔ شعر تاکنون بیش از شانزده بار تجدید چاپ و به شش زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده‌است.

علت مرگ حسین پناهی و محل مقبره

حسین پناهی در ۱۴ مرداد ۱۳۸۳ در سن ۴۸ سالگی درگذشت و در قبرستان شهر سوق (واقع در استان کهگیلویه و بویر احمد) به وصیت خودش به خاطر اینکه مادرش در آنجا دفن شده است به خاک سپرده شد. علت مرگ حسین پناهی به گزارش پزشک قانونی سکته قلبی بوده است. حسین پناهی که از خرداد ماه سال ۱۳۸۳ ضبط آلبوم دوم دکلمه‌هایش را آغاز کرده بود، تصمیم برای جمع‌آوری مجموعه شعرهایش داشت و ضبط دکلمه شعرهایش را در شب یکشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۳ به پایان رساند. پناهی در ساعت ۹ شب چهارشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۸۳ آخرین تماس تلفنی با پسرش سینا را داشت و ۱۴ مرداد ۱۳۸۳ فوت کرد. البته کسی از مرگ وی مطلع نبود تا اینکه پیکرش توسط دخترش آنا در ساعت ۱۰ شب روز شنبه ۱۷ مرداد (۳ روز پس از مرگش) در خانه‌اش واقع در خیابان جهان‌آرا کشف شد و در معاینه پزشکی قانونی علت فوت حسین پناهی «ایست قلبی» تعیین شد و پیکرش سه شنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۸۳ در سوق تشییع شده و به خاک سپرده شد.

QoFH6ZmMNaYg

کتاب های حسین پناهی

نامه‌هایی به آنا

به وقت گرینویچ

افلاطون کنار بخاری

سالهاست که مرده‌ام

ستاره‌ها

کابوسهای روسی

نمی‌دانم‌ها

من و نازی

من و نازی (۲)

جهان زیر سیگاری من است

نوید یک روزبلند نورانی

نامه‌هایی به آنا ۲

خروسها و ساعتها

دو مرغابی در مه

راه با رفیق

چیزی شبیه زندگی

بی بی یون

ارسال نظر: