کدخبر: 30975

قیمت میلیاردی بازیکن جدید پرسپولیس جنجال به پا کرد + عکس و جزییات

این روزها که ممنوعیت حضور بازیکنان و مربیان خارجی عاملی شده تا شاهد قیمت میلیاردی بازیکن جدید پرسپولیس باشیم که حسابی جنجال به پا کرد و به نقل محافل بدل شد.

آنچه دیگران می خوانند:

به تازگی خبری مبنی بر قیمت میلیاردی بازیکن جدید پرسپولیس جنجال به پا کرد. اگر چه عیسی آل‌کثیر و مدیر برنامه‌هایش اعلام کرده‌اند که اولویت او برای پرسپولیسی شدن، مسائل مالی نبوده و او پیشنهاد ۷۰۰ هزار دلاری کویتی‌ها را رد کرده تا به پرسپولیس بیاید اما این موضوع باعث نشده که رسانه‌ها سراغ گرفتن آمار رقم قرارداد او با تیم جدیدش نروند.

قیمت میلیاردی بازیکن جدید پرسپولیس جنجال به پا کرد + جزییات

لو رفتن قرارداد آل کثیر

بعد از آنکه در یک برنامه تلویزیونی اعلام شد آل‌کثیر با قراردادی دو ساله به ارزش ۶.۵ میلیارد تومان به پرسپولیس پیوسته و روزی ۱۰ میلیون تومان دریافتی خواهد داشت، روزنامه شهروند هم به این ماجرا ورود کرده و نوشته: بازیکنی که تا ‌سال گذشته در نفت آبادان شاید قراردادش یک‌دهم این مبلغ بوده، چطور به یک‌باره طلب ۶.۵ میلیاردی از پرسپولیس می‌کند؟

قیمت میلیاردی بازیکن جدید پرسپولیس جنجال به پا کرد + جزییات

انحصار بازار و افزایش قیمت

همیشه اینگونه است که وقتی بازار انحصاری شود و از رقابت جلوگیری کنند، شاهد افزایش بی‌رویه قیمت هستیم، همانطور که حالا ارقام چند ده میلیاردی، در ارتباط دستمزد بازیکنان و مربیان به گوش می‌رسد. منع ورود مربی و بازیکن خارجی از چند جهت قابل بررسی است و می‌توان به نقاط ضعف و قوت آن پرداخت. یکی از مسائل که قابل بررسی است، به پرونده شکایت‌ها و بدهی‌های انباشته شده باشگاه‌های ایرانی به مربیان و بازیکنان خارجی ارتباط دارد که نفس آنها را گرفته؛ نگرفتن بازیکن و مربی خارجی از این جهت می‌تواند به باشگاه‌ها کمک کند تا با رسیدگی به پرونده‌های انضباطی در فیفا و پرداختن بدهی‌های انباشته شده، فرصت نفس کشیدن داشته باشند.

پیشگیری از ورود بازیکنان بی کیفیت

همچنین از طرفی می‌توان امیدوار بود مقابل ورود خارجی‌های بی‌کیفیت گرفته شود. با این حال مشکلاتی به وجود آمده که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت که یکی از مهمترین آنها پیشنهادهای نجومی برخی بازیکنان است. هنوز زمان زیادی از اعلام این قانون نگذشته که با شنیدن اعداد و ارقام بازیکنان و مربیان داخلی، دود از سرمان بلند شده است. بازیکنی که برای یک سال ۱۵ میلیارد از باشگاه خود برای تمدید قرارداد طلب کرده یا بازیکن دیگری که با ۱۳-۱۲ میلیارد خواسته تا بماند. برخی بازیکنان هم ارقامی حدود ۸ میلیارد خواسته‌اند.

قیمت میلیاردی بازیکن جدید پرسپولیس جنجال به پا کرد + جزییات

این بازیکنان هم در دو تیم پرسپولیس و استقلال هستند و هم در تیم‌های دیگر. در این شرایط صحبت از یک مربی هم به میان آمده که پیشنهاد مالی‌ به باشگاه خواهانش دستمزد سالیانه ۲۴ میلیارد بوده یا مربی دیگری که برای قرارداد سه ساله خود، ۵۰ میلیارد طلب کرده است سؤال پیش می‌آید که چگونه باشگاهی مثل پرسپولیس و استقلال یا حتی سپاهان، می‌تواند و می‌خواهد ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان به یک بازیکن بدهد؟ این ارقام از کجا می‌آید؟ چگونه یک بازیکن از باشگاهش درخواست می‌کند قراردادش ۳ یا ۴ برابر شود؟ اینکه یک بازیکن در تیمی پرطرفدار مثل پرسپولیس و استقلال که هوادارانش گاهی اوقات با ۵۰ یا ۱۰۰ هزار تومان دارایی به ورزشگاه می‌رفتند، طلب ۱۰ یا ۱۵ میلیارد تومان می‌کند از نکاتی است که باید به آن توجه جدی کرد. این پول از کجا باید تأمین شود و آیا اصولاً برخی بازیکنان ارزش پرداخت این ارقام را دارند؟

قیمت میلیاردی بازیکن جدید پرسپولیس جنجال به پا کرد + جزییات

نقش دلال ها در افزایش قیمت ها

نقش دلال‌ها و ایجنت‌ها در این میان چیست و چرا کسی به این افراد توجه نمی‌کند؟ نکته بعدی اینکه در شرایطی که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال و تصویب قانون منع حضور بازیکنان و مربیان خارجی، می‌خواهند به وضعیت مالی فوتبال ایران سر و سامان بدهند، چه قانونی برای کنترل بازار داخلی دارند؟ مسلم است که بالا رفتن بی‌رویه قیمت بازیکنان و مربیان داخلی، به سبب از بین رفتن فضای رقابتی آزاد است که با حضور خارجی‌ها ایجاد می‌شود و خارج شدن آنها از این عرصه، تیغ داخلی‌ها هرچقدر که بتواند می‌برد.

ارسال نظر: