کدخبر: 30464

پیام تبریک روز داروساز | وضعیت داروسازان چطور است + متن پیام

پنجم شهریور که از راه می رسد بازار پیام تبریک روز داروساز حسابی داغ می شود و در گوشه و کنار این شهر اثری از آن را می بینیم. روزی مهم برای قدردانی از قشر زحمتکش پزشکان.

آنچه دیگران می خوانند:

تبریک روز داروساز در ایران در روز ۵ شهریور ۹۹ و همزمان با زادروز زکریای رازی آغاز می شود. روز داروساز برای آن دسته از پزشکانی است که نقش مهمی در سلامت بیماران دارند. هر سال همایش سالیانه انجمن علمی داروسازان ایران با هدف گرامی داشت روز داروساز و روز بزرگداشت دانشمند بزرگ تاریخ و کاشف الکل زکریای رازی، برگزار می‌شود که البته امسال به علت شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است.

روز داروساز

۵ شهریور در ایران، همزمان با زادروز زکریای رازی، دانشمند بزرگ ایرانی و کاشف الکل و اسید سولفوریک، و به پاس زحمات بی دریغ این دانشمند به عنوان یکی از اولین کسانی که از علم شیمی در پزشکی استفاده نمود، روز داروساز نامیده شده است.

روز جهانی داروساز

فدراسیون بین المللی داروسازی (FIP) در اواخر دهه ۲۰۰۰ میلادی و همزمان با برگزاری کنفرانس داروسازی در کشور ترکیه، تاریخ ۲۵ سپتامبر (۴ مهر ۹۹) را رسماً به نام روز جهانی داروسازان (World Pharmacists Day) نامگذاری کرده است. یکی از اهداف نامگذاری این روز جلب توجه مردم به کار پر اهمیت و سنگین داروسازان است که اغلب به چشم نمی‌آید.

پیام های تبریک روز داروساز

یادمان نـرود دردمندان را چـون چشـمانمان گـرامی بداریم که رازی این دانش را به بهـای چشمهایش به من و تو رسـانـده است

روز داروسازی مبارک باد

پنجم شهریورماه روز ولادت حکیم محمدبن زکریای رازی شیمیدان، طبیب ، داروشناس و داروساز ایرانی روز داروسازان می باشد .

روز داروسازی مبارک باد .

با دلی آکنده از احترام و سپاس ، فرا رسیدن پنجم شهریور ماه ، سالروز شیمیدان ، طبیب ، داروشناس و داروساز ایرانی ، زکریای رازی که به شایستگی روز داروسازی نامگذاری شده است را به شما صمیمانه تبریک عرض می نماییم 

( لا طبیب من لا طبیب له )

از مژده ی حبیب دلم شاد و خرم است / وز نسخه ی طبیب تنم ایمن از بلاست

روز 5 شهریور ، روز بزرگداشت زکریای رازی و روز دارو سازی را بر شما تبریک میگویم . در پناه حضرت حکیم پایدار و برقرار باشید و در دل همگنان ماندگار .

با سلام و تشکر فراوان از تعهد و اخلاصتان

امیدواریم ستاره ی زندگی و اختر دانشتان

پیوسته ایام بر دل بیماران بتابد و هماره دعای بندگان بدرقه راه شما باشد .

روز داروسازی بر شما گرامی باد

پنجم شهریور روز داروسازی و میلاد محمد زکریای رازی ، پزشک ، فیلسوف و شیمی دان ایرانی بر شما داروساز محترم مبارک باد . آرزوی بهترین ها . . .

روز داروساز یکی از مناسبت هایی است که اگرچه ذهن همه جامعه را به خود مشغول نمی کند ،اما این حسن را دارد که اعضای حرفه ی داروسازی در گردهمایی صمیمانه به طرح مسائل و مشکلات جامعه ی داروسازی می پردازند…

روزتان مبارک

با سلام و تبریک روز داروساز به همه داروسازان میهن عزیز

امید که روزی با تلاش و پشتکار همه داروسازان عزیز از واردات داروهای خارجی بی نیاز باشیم.

به امید آن روز و با بهترین آرزوها

انسانی که هدفش خدمت به خداست، ممکن است انسان خوبی باشد،

اما انسانی که هدفش خدمت به انسان باشد، حتما انسان خوبی است.

زکریای رازی

روز داروسازی، روزی مختص احترام به داروسازان عزیز است.

همه مردان و زنانی که بخشی جدایی ناپذیر از مراقبتهای پزشکی محسوب می گردند.

در این روز به آنها می گوییم متشکریم، کلمه ای که آنها بیشتر مواقع نمی شنوند.

با سلام و تشکر فراوان از تعهد و اخلاصتان

امیدواریم ستاره ی زندگی و اختر دانشتان

پیوسته ایام بر دل بیماران بتابد و هماره دعای بندگان بدرقه راه شما باشد.

روز داروسازی بر شما گرامی باد.

زکریای رازی که بود و چه کرد؟

مورخان شرقی در کتاب‌هایشان او را محمد بن زکریای رازی خوانده‌اند، اما اروپاییان و مورخان غربی از او به نام‌های رازس و الرازی در کتاب‌های خود یاد کرده‌اند. رازی یک علامه و حکیم بزرگ بود که در بسیاری از علوم زمان خود سررشته داشت. زکریای رازی متولد سال ۲۵۱ هچری قمری در شهر ری است. در کتاب‌های تاریخی و آثار ابوریحان بیرونی از او به عنوان یک زرگر، کیمیاگر و در نهایت یک پزشک که در بیمارستان بغداد علم طب را آموخته است یاد می‌شود. رازی در اواخر عمر خود نابینا شده بود که ابوریحان بیرونی در کتاب خود علت آن را کار مداوم با مواد شیمیایی از جمله بخار جیوه می‌داند.

ابوحاتم رازی، یکی از مبلغان بزرگ تاریخ شیعه در ایران، در کتاب خود زکریای رازی را یک ملحد معرفی کرده و به عقاید ضددینی او اشاره کرده است. محققین دلایلی متعددی را برای رد این قضیه و اثبات مسلمان بودن زکریای رازی ارائه می‌کنند.

رشته داروسازی

رشته داروسازی یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در میان فارغ‌التحصیلان رشته علوم تجربی است. این رشته در میان اغلب دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی به عنوان سخت‌ترین رشته تحصیلی شناخته می‌شود. دانشجویان رشته داروسازی باید بین ۵ تا ۶ سال دوره دکترای عمومی داروسازی را بگذرانند و پس از گذراندن ۲ سال دوره طرح خود می‌توانند در آزمون دکتری تخصصی شرکت کنند. در یکی از ادوار اخیر کنکور رتبه منطقه‌ای آخرین پذیرفته شده در دوره روزانه دانشگاه دولتی برای رشته داروسازی در منطقه ۱ برابر ۱۸۹۱، در منطقه ۲ برابر ۳۶۱۶ و در منطقه ۳ برابر ۲۰۳۰ بود. دانشجوی منطقه ۱ از شهر تبریز و پذیرفته شده دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشجوی منطقه ۲ از شهر تربت حیدریه و پذیرفته دانشگاه علوم پزشکی زابل و دانشجوی منطقه ۳ از شهر بم و پذیرفته شده دانشگاه علوم پزشکی کرمان بود.

ارسال نظر: