کدخبر: 32753

نکته های حقوقی که همه باید بدانند !

بیان ساده مسائل حقوقی به گونه ای که همه افراد جامعه با آن ارتباط مفهومی پیدا کنند امری ضروری است.

آنچه دیگران می خوانند:

مسائل و نکات حقوقی همواره از نظر مفهومی ممکن است برای کسانی که اطلاعات حقوقی نداشته باشند مشکل باشد. لذا بیان ساده مسائل حقوقی به گونه ای که همه افراد جامعه با آن ارتباط مفهومی پیدا کنند امری ضروری است. 

حذف نام شوهر از شناسنامه

زن در دو صورت می تواند اقدام به حذف نام همسر سابق خود از شناسنامه نماید : 

  • درصورت ازدواج مجدد و ثبت آن در دفاتر ثبت ازدواج
  • در صورت اثبات دوشیزگی (بکارت) طبق حکم دادگاه

تقلب در اعلام ورشکستگی

تاجر ورشکسته در چند حالت می تواند به عنوان متقلب مجازات شود :

  • دارایی خود را مخفی کند
  • دفاتر تجاری خود را مفقود کند
  • دارایی خود را با معاملات صوری از بین ببرد
  • با سند سازی خود را بیش از حد بدهکار نشان دهد.
  • هرشخص طلبکار می تواند از بدهکار ورشکسته به جرم ورشکستی به تقلب شکایت کند

وصول کیفری چک چگونه است ؟

8ee7ec1f-d944-4fc9-b932-0dae70781842

روش کیفری چک نوعی روش غیر مستقیم نقد کردن چک است یعنی با زندانی کردن صادر کننده چک، پول شما نقد نمی شود ولی از این طریق زیر فشار قرار میگیرد ونیاز به رضایت شما پیدا میکند . بنابراین شما می توانید رضایت را به زمان پرداخت مبلغ چک و تسویه مخارج و هزینه هایی که انجام داده اید موکول نمایید .

دست نوشته و قولنامه عادی

دست نوشته ها و اسناد عادی قابل انکار هستند؛ لذا برای انجام معاملات و تنظیم سند در مرحله اثبات اصالت بسیار خطا پذیر ند . با توجه به موارد بالایی از این دست نوشته ها که جعل می شوند اثبات اصالت نوشته عادی توسط کارشناسان بسیار مشکل است . لازم است افراد از دست نوشته ها اجتناب کنند و جایی که دسترسی به دفاتر اسناد رسمی نمی باشد هنگام تنظیم سند عادی 2 نفر شاهد ان را امضا نمایند.

دیه کندن مو

شاید برای شما جالب باشد که بدانید بنابر ماده 576 کتاب دیات قانون مجازات اسلامی، کندن یا ازبین بردن تمام موی سر یا ریش مرد درصورتی که دیگر نروید دیه کامل دارد . یعنی به مقدار دیه یک مرد برای از بین بردن ریش و یا موی سر باید پرداخت شود.

unnamed (4)

وکالت کاری

این نوع وکالت نامه ها معمولا برای اخذ سند یا اخذ پروانه احداث بنا یا پایان کار یا حضور در اداره ثبت جهت امور ثبتی و یا سایر ادارات لازم می شود. هدف از این وکالتنامه پیگیری امورات مربوطه است بدون قصد نقل و انتقال مالکیت و اخذ وجه.

تشخیص جعل امضا و دستخط

کارشناسان خط و امضا در دادگاهها با استفاده از ابزارهای آزمایشگاهی می توانند امضا وخط جعلی را نسبت به امضا و خط اصلی و حتی قدیم یا جدید بودن امضا نسبت به خط را تشخیص دهند .

حق انتخاب محل زندگی با مرد یا زن

طبق قانون زن باید در منزلی که شوهر تعیین می کند (در شئونات زن باشد) زندگی کند مگر آنکه حق تعیین منزل درهنگام عقد به زن داده شده باشد .

خالکوبی در قانون مجازات

خالکوبی یا تتو جرم نمی باشد مگر اینکه تصاویر مستهجن و غیر متعارفی در نقاطی از بدن که قابل مشاهده است ثبت شده باشد که به دلیل جریحه دارکردن اخلاق عمومی، می تواند جرم تلقی شده و قابلیت مجازات داشته باشد .

قاتل از مقتول ارث میبرد ؟

هرکسی پدریا مادر  یا فرزند خود را عمداً به قتل برساند از ارث محروم می شود.

ارسال نظر: