کدخبر: 35897

حج 1400 لغو می شود؟

پس از تعطیلی مراسم حج ۱۳۹۹ پیش بینی‌ها برای حج ۱۴۰۰ در دستور کار سازمان حج و زیارت قرار گرفت.

آنچه دیگران می خوانند:

آیا حج ۱۴۰۰ هم تعطیل می‌شودبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز البرز، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با اشاره به تجربه راه‌اندازی تدریجی عمره مفرده در عربستان گفت: موضوع حج 1400 در دستور کار قرار گرفته و پیش بینی های مختلف در این زمینه در حال بررسی است.

اکبر رضایی در این نشست که به ریاست حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب تشکیل شد با اشاره به تعطیلی حج 99 گفت: باتوجه به تجربه عمره مفرده در شرائط کرونا در عربستان و نزدیک شدن زمان مذاکرات حج 1400 این موضوع در دستور کار مسئولان و مدیران سازمان حج و زیارت قرار گرفته است.

علی‌رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این جلسه گفت: باتوجه به تولید واکسن کرونا، احتمال حضور زائران در حج تمتع با رعایت دستورالعمل های بهداشتی بیشتر شده است؛ اما هنوز تا زمان مذاکرات حج با دولت عربستان کیفیت و کمیت آن مشخص نیست تا متناسب با آن برنامه‌ریزی ‌شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت نیز با اشاره به 12 میلیارد تومان صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بهینه سازی خدمات، حج 1398 گفت: با برنامه‌ریزی و پیگیری‌های انجام شده این وجوه با هماهنگی بانک ملی و با توجه به شرائط خاص کرونائی به حساب تمامی زائران بازگشت داده شد.

محمد آزاد گفت: برای هر زائر بین 120 تا 160 هزار تومان به حساب‌ بانکی‌شان واریز شد و این مبلغ در نزد بانک ملی برای حجاج محفوظ است و در اطلاع‌رسانی به زائران اعلام کردیم درشرایط بحران کنونی کرونا حجاج از رفتن به بانک‌ها خودداری کنند، زیرا این وجوه بدون مراجعه به بانک قابل برداشت است و جای نگرانی نیست.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم در این جلسه از بازگشت وجوه مازاد حج 1398 قدردانی کرد و گفت: در حسابرسی‌ با طرف‌های عربستانی، این مبلغ از هزینه‌های زائران صرفه جویی شد.

حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب گفت: برآوردهای هزینه حج به صورت دقیق صورت گرفته، ولی در برخی هزینه‌ها صرفه‌جویی‌ شد و مازاد آن به حساب تمام زائران بر حسب پرداخت های آنان واریز شد.

وی افزود: پیش بینی های مختلف برای اعزام متناسب با حفظ عزت و کرامت زائران انجام خواهد شد.

 

ارسال نظر: