کدخبر: 35905

با این ‌رقیب ‌عشقی چه کنیم؟

اگر زندگی شما هم بعد از بچه دار شدن مورد تغییر و تحول قرار گرفته است و احساس نارضایتی از روابط زناشویی دارید تا انتهای مطلب همراه ما باشید و مطلب رقیب ‌عشقی را بخوانید.

آنچه دیگران می خوانند:

قطعا زوجینی که بچه دار می شوند وارد مرحله جدیدی از زندگی می شوند و زندگیشان ناخودآگاه تحت تاثیر آن بچه قرار می گیرد در این میان نقش مادران سنگین تر خواهد بود و همچنین فرزند یک رقیب ‌عشقی برای پدر محسوب می شود و دستخوش تحولاتی خواهد شد در ادامه مطلب  قصد داریم رقیب ‌عشقی پدر را مورد بررسی قرار دهیم

رقیب ‌عشقی

یک نوزاد ۳ کیلویی و ۲ قلب که مال همند، یک کوچولوی قرمز و چروک و بی ‌تاب و ۲ قلب که مال همند، یک کاکل زری کم‌ جان و ضعیف و ۲ قلب که مال همند، یک گیس مخملی پرهیاهو و پر صدا و ۲ قلب که مال همند، یک دنیا خستگی و بی‌خوابی و مسوولیت و ۲ قلب که مال همند، یک نوزاد با ۲ پدر و مادر جدید و ۲ قلب که مال همند.نی نی

۹ ماه‌ انتظار برای همه زود می ‌گذرد، اما برای زن و مردی که منتظر یک نوزاد هستند نه. قبل از این‌ که تولد یک کودک با تمام تغییرات فیزیولوژیکش اتفاقی ترسناک به نظر برسد حادثه ‌ای است که نگرانی از آینده را در دل پدر و مادر می ‌کارد؛ نگرانی از این ‌که چه بر سر کودک می‌ آید یا این ‌که چه سرنوشتی در انتظار زندگی زناشویی است؟

 

رقیب ‌عشقی پدران

همه می ‌گویند زندگی با آمدن یک نوزاد شیرین ‌تر از قبل می ‌شود، اما خیلی از زن‌ها و مردهای جوانی که در بحبوحه مشکلات ناشی از به دنیا آمدن کودکشان گرفتار شده‌ اند شاید چنین حسی نداشته باشند. نوزاد ناتوان و کاملا وابسته کلی کار برای مادرش درست می ‌کند، مادر روزها و شب‌ ها خودش را وقف کودکش می ‌کند و وقتی کم می ‌آورد پدر را هم وارد گود می‌ کند. آنها در چند ماه اول تولد خواب شب را تقریبا فراموش می‌ کنند و خستگی‌ های روزانه ناشی از بی ‌خوابی را به جان می ‌خرند به این امید که فرزندشان بداند آنها می ‌خواهند برای او بهترین پدر و مادر دنیا باشند.

روزهای سخت مادران

بیشتر زن‌ها وقتی می‌ فهمند قرار است به زودی مادر شوند به طور غیرقابل وصفی خوشحال می ‌شوند،یک زن وقتی بچه ‌ای در شکم دارد دیگر فقط همسر یک مرد نیست. او از همان موقع مادر یک کودک هم هست یعنی دو مسوولیتی که به زبان ساده است و اما در عمل سختی‌ هایی دارد.

در دوران بارداری سختی فرزندداری شاید فقط به تهوع ‌های صبحگاهی و دردهای پی‌ درپی معده و سختی در بلند شدن و راه رفتن محدود شود، اما وقتی کودک به دنیا می ‌آید مشکل مادر دنیای ناشناخته ‌ای است که با تولد یک موجود ناتوان یکباره درون آن افتاده است. زنی که صاحب فرزند می ‌شود حتما بدنش آن توازن و زیبایی قبل را از دست می‌ دهد، به احتمال زیاد صورتش نیز همین ‌طور اما بدتر از همه اینها تصوری است که زن در این دوران با آن کلنجار می ‌رود؛ آیا هنوز به نظر شوهرش زیباست؟

شاید پاسخ دادن به این دغدغه‌ ها در حالت عادی کار آسانی باشد ، اما وقتی زن گرفتار تردیدهای دوران بارداری می‌ شود حتما پاسخ دادن به این سوالات کار سختی است ولی بالاخره کودک به دنیا می‌ آید و با آن جثه کوچکش یک دنیا کار و زحمت با خودش می‌ آورد.

مادر خوب و در عین حال همسری خوب بودن کار سختی است چون بالاخره زن هم هر چقدر مدیر و مدبر باشد یک ظرفیت مشخصی دارد. او نمی ‌تواند مثل یک ساعت دقیق و مثل یک ربات خستگی‌ ناپذیر باشد، اما وقتی همه از او چنین توقعی دارند او چاره ‌ای جز تبدیل شدن به ساعت و ربات ندارد.

اما اگر او ببرد و کم بیاورد چه؟

روزهای سخت پدران

پدر شدن حتما راحت‌ تر از مادر شدن است چون دست‌کم دغدغه‌ های جسمی و روحی دوران بارداری و زایمان از دوش پدران ساقط است، اما آنها هم دغدغه ‌های خاص خودشان را دارند و شاید در ظاهر چیزی بروز ندهند، اما در دنیای افکارشان غرق می ‌شوند. مردها خودشان را مسوول تامین وسائل راحتی خانواده و فراهم کردن اسباب آینده ‌ای روشن برای آنها می‌ دانند، شاید وقتی مردها هنوز پدر نشده ‌اند و زندگی ۲ نفره‌ ای را تجربه می ‌کنند تا این حد دغدغه نداشته باشند، اما وقتی پای یک کودک به میان می‌ آید نگرانی‌ های آنها از آینده هم شروع می‌ شود.پدر

البته بیشتر مردها می ‌توانند از پس این مشکلات بر بیایند ولی چیزی که کمتر مردی می ‌تواند با آن کنار بیاید حس از دست دادن موقعیت قبل از تولد نوزاد است. شاید نتوان گفت مردها کودکشان را رقیب عشقی می‌ دانند، اما وقتی می ‌بینند همسرشان که تا قبل از آمدن کودک او را در مرکز توجهاتش قرار می ‌داد حالا به او کمتر توجه می ‌کند و دیگر مثل گذشته برای او وقت نمی ‌گذارد احساس بدی پیدا می ‌کنند. مردها از این ‌که دیگر مورد توجه نیستند و دیگر فرصتی پیدا نمی ‌کنند تا گفت ‌وگوهای ۲ نفره‌شان را تکرار کنند، از این ‌که دیگر مثل روزهای خوب گذشته همسر به استقبالشان نمی ‌آید و حوصله خسته نباشید گفتن به‌ آنها را ندارد دلخور می ‌شوند.

البته نمی ‌توان به مردها به خاطر این احساساتشان زیاد خرده گرفت چون بسیاری از زن‌ ها وقتی کودکشان به دنیا می ‌آید با یک حس مادرانه قوی خودشان را وقف کودک می ‌کنند و حتی یادشان می‌ رود که باید برای خودشان هم زندگی کنند.

 

 

نمی ‌توان این مساله را البته به تمام زن ‌ها نسبت داد چون کودکی که ناتوان است و نیاز به مراقبت‌ های ۲۴ ساعته دارد چاره‌ ای جز این برای زن ‌ها باقی نمی ‌گذارد، اما با تمام این حرف‌ ها نباید مرد زندگی را از یاد برد، نباید فراموش کرد که قبل از این ‌که پای کودکی در میان باشد این زن و مرد بوده‌ اند که عاشق هم شده‌ اند و تصمیم گرفته‌ اند یکدیگر را خوشبخت کنند، نباید فراموش شود که زن و شوهر اگر چه در قبال کودکی که به دنیا آورده ‌اند مسوولند ولی این مسوولیت هرگز به معنای فراموش کردن خودشان نیست.

بعضی زن‌ ها کودکشان را تمام دارایی ‌شان می‌ دانند یعنی تفکری از پایه غلط که فقط به استحکام خانواده لطمه می‌ زند، بعض زن‌ ها هم می‌ گویند همین که مادر شده ‌اند و کودک دارند که به او عشق می ‌ورزند برایشان کافی است یعنی باوری که به خوشبختی صدمه می ‌زند. خوب است مادران بدانند اگر یک روز عاشق همسرشان نمی ‌شدند و به شوق با هم بودن زیر یک سقف نمی ‌رفتند حالا فرزندی نبود که عاشقش بشوند پس چه خوب است طوری رفتار شود که مرد فرزندش را نه یک رقیب عشقی که عاملی برای تشدید خوشبختی‌ اش بداند.

وقتی زن و مرد همدیگر را تنها ثروت واقعی‌ شان بدانند آن وقت چیزهایی که بعدا به زندگی ‌شان وارد می‌ شود را فقط مکمل خوشبختی‌ های قبلی ‌شان می ‌دانند.

دوباره با هم برای خوشبختی

در زندگی هم مردها حق دارند هم زن‌ ها، در زندگی هم مردها لیاقت خوشبخت شدن دارند هم زن‌ ها.

زندگی بعد از بچه دار شدن

رسیدن به چنین مرحله‌ ای تمرین می‌ خواهد آن هم تمرین عشق ‌ورزی به زندگی و شریک زندگی. وقتی زن و مرد همدیگر را تنها ثروت واقعی‌ شان بدانند آن وقت چیزهایی که بعدا به زندگی ‌شان وارد می‌ شود را فقط مکمل خوشبختی‌ های قبلی ‌شان می ‌دانند.

کودک به دنیا می ‌آید، در ناز و نعمت بزرگ می‌ شود، محور توجهات و محبت ‌ها قرار می‌ گیرد، از مهر پدر و مادر سیراب می ‌شود و جایگاه منحصر به‌ فردش در خانواده را پیدا می ‌کند و به ناچار بعد از چند سال راه سرنوشت خودش را در پیش می ‌گیرد و از پدر و مادر دور می ‌شود. حالا که کودک دیروز خانم و آقای امروز شده است آیا برای زن و مرد کسی غیر از خودشان باقی‌ مانده؟ آیا برای آنها عشق تنها سرمایه باقی‌ مانده نیست؟

یادمان باشد در این دنیا هر کس جای خودش را دارد و جای خالی هیچ آدمی با هیچ آدم دیگری پر نمی ‌شود پس حتی اگر به خاطر آمدن این مهمان تازه وارد به زندگی وقت سرخاراندن نداریم باید بدانیم که ارج نهادن به ازدواج و گرامی داشتن همسرمان بر هر کار دیگری مقدم است. برای همین بیایید حتی بعد از بچه ‌دار شدن دوباره برای همسرمان وقت بگذاریم و حتی اگر در کنار مسوولیت‌ های خانوادگی شاغل هم هستیم باز هم با او بودن را به کارهای دیگر ترجیح دهیم. یادمان باشد همه ما دوست داریم در مرکز توجه کسانی باشیم که دوستشان داریم پس از محبت کردن دریغ نکنیم.

بیشتر بدانید از روابط زن و شوهر بعد از بچه دار شدن و رقیب ‌عشقی پدران

اگر کسی ادعا کرد که بعد از بچه‌دار شدن زندگی زناشویی‌اش تحت الشعاع قرار نگرفت به هیچ وجه باور نکنید زیرا این دسته از افراد به اندازه کافی با شما صادق نبوده‌اند. تاثیر تولد بر روابط زن و شوهر فقط مربوط به رابطه جنسی نمی‌شود.

بعد از تولد فرزند همه حواس و توجه‌تان غرق فرزندتان شده و مادر بیش‌تر از هرشخص دیگری به او توجه می‌کند. در واقع  فرزند مرکز توجه مادر می‌شود اما همین توجه زیاد مادر به فرزند ممکن است باعث احساس تنهایی بیشتر مرد و در نتیجه ایجاد فاصله بین همسران شود. حتی ممکن است عده‌ای از همسرانشان سرد هم شوند.

حالت برعکس این موضوع هم ممکن است اتفاق بیفتد. مادر خانواده پدر را می‌بیند که روی کاناپه خوابیده و در حال استراحت است. اما او که بی‌خوابی امانش را گرفته به جای صحبت کردن و ابراز احساسات، حس سردی را تجربه می کند و حتی ممکن است حس تنفر هم به سراغش بیاید. البته گاهی در مورد زنان این تغییر حس و حال به خاطر تغییرات هورمونی بعد از زایمان هم ممکن است باشد و به زودی برطرف می شود.

 

 

بهترین راهکار، ابراز صادقانه احساسات با همسرتان است. خبر خوب این که برای خیلی از زنان و مردان، تغییرات بعد از بچه‌دار شدن در نهایت به صورت مثبت خود را نشان می‌دهد و رابطه صمیمانه‌ای بین زن و مرد برقرار می شود.

بعد از بچه‌ دار شدن، پس‌انداز را بهتر درک می‌کنید

یکی از تاثیرات مهم بچه‌ دار شدن در زندگی مدیریت بهتر امور مالی است. بعد از بچه‌دار شدن مفهوم پس‌انداز را بهتر درک می‌کنید زیرا شخص دیگری به زندگی دونفره شما اضافه شده و باید برای زندگی سه نفره‌تان برنامه ریزی مالی درستی داشته باشید، هرچند گاهی اوقات اضطراب و ترس در مورد آینده نامعلوم فرزندتان ساعت ها و گاه روزها فکرتان را آشفته می‌کند. البته این نوع نگرانی را مردان بیشتر از زنان تجربه می‌کنند زیرا مدیریت مالی خانواده معمولا بر عهده مردان است و طبیعی است این موضوع تبدیل به یکی از دغدغه‌های ذهنی پدر خانواده شود. همچنین زندگی بعد از بچه‌دار شدن معمولا با صرفه جویی بیشتر و در اولویت قرار دادن کودک همراه است.

ارسال نظر: